Karolina Łachmacka

Barbara Bel Geddes

Barbara Bel Geddes
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, która karierę rozpoczynała na Broadwayu, w wieku zaledwie 18 lat. To ona zagrała w pierwszej wersji broadwayowskiej, w reżyserii Elii Kazana w 1955 roku, Maggie Kotkę w „Kotce na gorącym blaszanym dachu”. W nakręconej trzy lata później filmowej wersji Richarda Brooksa rolę tę powierzono Elizabeth Taylor. Bel Geddes zagrała też z powodzeniem w sztuce „Mary, Mary”. Obie role przyniosły jej nominacje do nagrody teatralnej Tony.

W 1946 roku zaledwie 23-letnia Barbara otrzymała dwie ważne teatralne nagrody: Clarence Derwent Award, oraz Donaldson Award za rolę w „Deep Are The Roots”. Jej kariera filmowa rozpoczęła się występem w filmie „Długa noc” (1947) z Henry’m Fondą. Rola w głośnej ekranizacji „I Remember Mama” (1948) z Irene Dunne zapewniła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugiego planu. Niesławna komisja tropiąca „działania antyamerykańskie” wzięła jej osobę pod lupę, co przez pewien czas zastopowało jej karierę. Sposobem na jej ożywienie okazała się rola w serialu Alfreda Hitchcocka w jego telewizyjnym cyklu. Hitch powierzył jej rolę Marjorie w „Zawrocie głowy” (1958) obok Jamesa Stewarta, lecz widoczną główną rolę kobiecą grała tam Kim Novak.

W 1978 roku Barbara otrzymała rolę w sławnym serialu amerykańskim „Dallas”, stając się największą gwiazdą tej telenoweli. Bel Geddes grała w „Dallas” aż do 1990 roku, zdobywając nagrody takie, jak Emmy, czy Złoty Glob. W 1980 roku przeszła zabieg mastektomii, co stało się tematem losów bohaterki przez nią granej. Przeszła też operację wszczepienia bajpasów.

Po przejściu na emeryturę w 1990 roku zajęła się pisaniem bajek dla dzieci. Projektowała też pocztówki.

Barbara była dwukrotnie zamężna. Ma dwie córki z obu tych związków, po jednej z każdego. Pierwsze małżeństwo zakończyło się rozwodem, drugie śmiercią małżonka, gdy Barbara miała niemal 50 lat.

Barbara Bel Geddes zmarła na raka płuc w wieku 84 lat w Northeast Harbor w stanie Maine, gdzie przeprowadziła się po przejściu na emeryturę po rezygnacji z gry w „Dallas”.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>