Karolina Łachmacka

Barbara Bates

Barbara Bates
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, najbardziej znana z roli Phoebe w klasycznym dramacie Josepha L. MankiewiczaWszystko o Ewie” (1950). Urodziła się w Denver w stanie Kolorado. Była najstarszą z trójki sióstr. W dzieciństwie uczyła się baletu, pracowała też jako modelka. Była nieśmiałą dziewczyną. Pewnego dnia ktoś jej zasugerował, że powinna wziąć udział w konkursie piękności. Barbara tak właśnie zrobiła i wygrała, otrzymując w nagrodę bilet w dwie strony do Hollywood. Na miejscu nie wydarzyło się nic niezwykłego, więc szykowała się do wyjazdu. Lecz dwa dni przed realizacją biletu do rodzinnego Denver, Barbara poznała Cecila Coana z United Artist, który zmienił tor jej życia.

Coan przedstawił Barbarę Walterowi Wagnerowi z Paramount Pictures i we wrześniu 1944 roku 19-latka podpisała kontrakt z wytwórnią. Niebawem zagrała u boku Yvonne de Carlo w „Salome When She Danced” (1945). Barbara zakochała się w Coanie, zresztą z wzajemnością. Ten porzucił dla niej żoną i trzech synów, i kilka dni po rozwodzie pobrali się w sekrecie. Tymczasem kariera Barbary nie nabierała rozpędu; piękna aktorka występowała częściej jako modelka w różnych sesjach, czasami tylko grając małe role.  Jedno z jej zdjęć zwróciło jednak uwagę Warner Bros. Podpisali z nią kontrakt i to właśnie wtedy jej kariera nabrała tempa. Barbara zagrała Jeanne w komedii „Czerwcowa narzeczona” (1948) u boku Bette Davis, potem w „Rewizorze” (1949) z Danny’m Kaye’em. W 1950 roku ponownie partnerowała Davis we „Wszystkim o Ewie” (1950). Dzięki tej roli powierzono jej jedną z głównych ról u boku Jeanne Crain i Myrny Loy w „Cheaper by Dozen” (1950). W komedii „Pobierzmy się” (1951) partnerowała Claudette Colbert i Marilyn Monroe.

Mimo to kariera, jak i życie prywatne, nie układało się jej. Barbara cierpiała z powodu słabego zdrowia: miała huśtawki nastrojów, napady depresji, nie wierzyła we własne umiejętności. W 1954 roku otrzymała rolę w sitcomie, ale po siedmiu odcinkach jej rola została usunięta, ze względu na brak stabilizacji psychicznej. Szukała pracy w Anglii, ale i tym razem straciła ją ze względu na huśtawki nastrojów. Po raz ostatni na ekranie pojawiła się w serialu „Święty” w 1962 roku. W 1960 roku Barbara i Coan wrócili do Beverly Hills. Niestety, u Coana wykryto raka. Barbara poświęciła się jego pielęgnacji, ale nie wytrzymała psychicznie i podcięła sobie żyły. Uratowano ją i po kilku miesiącach aktorka doszła do siebie. Niestety, w 1967 roku Coan przegrał walkę z nowotworem. Aktorka popadała coraz bardziej w depresję. W 1968 roku, w grudniu, poślubiła dziecięcą sympatię, ale to nie zmieniło jej stanu. 18 marca 1969 roku 43-letnia Barbara popełniła samobójstwo, trując się tlenkiem węgla w garażu w domu swojej matki.

(Visited 32 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>