Karolina Łachmacka

Audrey Totter

Audrey Totter
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znana z ról „bad girls” w znanych film noir, jedna z królowych filmów klasy B. Mimo bogatej filmografii nigdy nie udało jej się zrobić powalającej kariery.

Urodziła się 20 grudnia 1918 roku w Joliet w stanie Illinois, jako córka Austriaka i Szwedki. Zaczynała od kariery scenicznej w Chicago rolą m.in. w „Moja siostra Eileen”, potem zaś pod koniec lat 30. zajęła się regularnie pracą w radiu. Zauważyli ją poszukiwacze talentów Metro-Goldwyn-Mayer i Audrey podpisała konwencjonalny, siedmioletni kontrakt ze studiem.

Jej pierwsze role były tak niewielkie, że często jej nazwisko nie pojawiało się w napisach. Na planie „Adventure” (1945) Victora Fleminga poznała 44-letniego Clarka Gable’a, który powrócił na plan po służbie na froncie, której poświęcił się po tragicznej śmierci Carole Lombard. Zaczęli romans, który trwał z przerwami przez kilka lat. Audrey pozostała przyjaciółką Clarka, świetnie się dogadywali. Na potrzeby biografii Gable’a pisanej przez Warrena G. Harrisa przytoczyła pewną sytuację. Audrey grała epizodyczną rolę w filmie „Listonosz dzwoni zawsze dwa razy” (1946) Taya Garnetta, którego gwiazdą była Lana Turner. Turner miała słabość do różnych świecidełek i na przyjęcie po godzinach pracy na planie zaprosiła ekipę, prezentując drogie kamienie w kolczykach, bransoletach i naszyjnikach. Gable widział cień zazdrości w oczach Audrey, której nie stać było na podobne błyskotki. Clark wziął ją za rękę i powiedział: „Ty masz coś lepszego. Ty masz klejnoty w środku”, wskazując na jej serce. To bardzo wzruszyło Audrey.

Aktorce czasami „zdarzały” się ważne role u boku gwiazd z pierwszej ligi. W kryminale „Wysokie mury” (1947) Curtisa Bernhardta partnerowała Robertowi Taylorowi. W „Any Number Can Play” (1949) Audrey spotkała się na planie z Gable’em, jednak główną rolę żeńską grała gwiazda Warnerów, Alexis Smith. W kolejnym film noir, „Tajemniczym Nicku Bealu” (1949), zagrała z Rayem Millandem oraz Thomasem Mitchellem. „Morderca poza podejrzeniem” (1947) to kolejny mało znany w szerokich kręgach klasyk z udziałem Audrey, Claude’a Rainsa oraz Constance Bennett. Niewielu wie, że wokal Karen w „Bewitched” (1945) nie jest głosem grającej tę postać Phyllis Thaxter, lecz właśnie Audrey Totter.

MGM chciało zrobić z niej gwiazdę, bo Audrey miała talent, urodę i świetny głos. Ale niestety, nigdy się nie udało. Wciąż pozostaje wiele ciekawych filmów z jej udziałem, ale to nie pomogło jej stać się gwiazdą. W 1951 roku MGM nie przedłużyło jej kontraktu. Pracowała dla 20th Century Fox, potem dla Columbia Pictures, ale jej kariera stała w miejscu. Audrey skupiła się na roli rodzica. W 1953 roku poślubiła Leo Freda, z którym miała jedno dziecko. Jej mąż zmarł w 1996 roku. Obecnie mieszka w Motion Picture and Television Hospital w Woodland Hills w stanie Kalifornia.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>