Karolina Łachmacka

Anouk Aimée

Anouk Aimée
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Anouk Aimée, a właściwie Françoise Judith Sorya Dreyfus, urodziła się 27 kwietnia 1932 roku w stolicy Francji jako córka pary aktorskiej: Geneviève Soryi i Henri Dreyfusa. Jest Żydówką.

Karierę rozpoczęła w wieku lat 14. Uczyła się w Bauer-Therond School. Międzynarodowe zainteresowanie wzbudziła już jako 17-latka rolą Julii w „Kochankach z Werony”. Rolę tę Jacques Prevert napisał specjalnie dla Anouk. Aimée wystąpiła też w epizodycznej roli obok Yula Brynnera i Deborah Kerr w zrealizowanym w Europie filmie Anatole’a Litvaka „Podróż” (aka „Przerwa w podróży”) z 1959 roku.

Przełom nadszedł w latach 60. Anouk zrobiła furorę grając w filmach najlepszych europejskich reżyserów, jak np. Federico Fellini („Słodkie życie”, „8 i pół”). Grała też u najlepszych reżyserów Hollywoodu, jak choćby pod opieką zdobywcy Oscara George’a Cukora tytułową rolą w „Justine”. Najbardziej pamiętną rolą Anouk Aimée jest Anne Gauthier w „Kobiecie i mężczyźnie” (1966) Claude’a Leloucha. Grając we francuskim filmie Anouk otrzymała nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, ponadto została nagrodzona Złotym Globem dla najlepszej aktorki dramatycznej oraz nagrodą BAFTA.

Aimée konstruktywnie przez lata budowała i buduje swoją karierę poprzez udział w międzynarodowych produkcjach. Jest żywym świadectwem na to, że uroda i elegancja mogą współgrać z ogromnym talentem. Nie jest aktorką jednego filmu. Co więcej, produkcje, które za życia uczyniły ją legendą światowego kina, pochodzą z różnorodnych krańców świata, udowadniając, że Anouk Aimée jest postacią nietuzinkową. W 1994 roku pojawiła się w filmie Roberta AltmanaPret-a-Porter”, wcześniej, w 1986, ponownie spotkała się na planie z Lelouchem, by nakręcić kontynuację filmu, który przyniósł jej nominację do Oscara. „Kobieta i mężczyzna: 20 lat później” są filmem, który, choć nie lepszy od części pierwszej, wciąż pokazują wspaniałą grę aktorską Anouk Aimée.

Aimée była czterokrotnie zamężna i tyleż samo razy się rozwodziła. Ma jedną córkę. Jej ostatnim mężem był brytyjski aktor Albert Finney, znany z tytułowej roli w filmie Tony’ego RichardsonaTom Jones” (1963).

(Visited 84 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>