Karolina Łachmacka

Anne Shirley

Anne Shirley
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, gwiazda filmowa lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Urodziła się 17 kwietnia 1918 roku w Nowym Jorku jako Dawn Evelyeen (Evelyn) Paris. Początkowo występowała jako Dawn O’Day, lecz po roli Ani Shirley w „Ani z Zielonego Wzgórza” z 1934 roku zmieniła pseudonim na Anne Shirley.

Jej ojciec zmarł, gdy dziewczynka miała kilkanaście miesięcy. Mając niecałe 1,5 roku została dziecięcą modelką i to pomogło utrzymać ją i jej matkę. W „Moonshine Valley” (1922) zagrała tak dobrze, że na stałe z matką przeniosła się do Kalifornii. Na początku lat 30. Vitaphone zatrudnił ją do serii filmów krótkometrażowych. W „Ostatniej cesarzowej” zagrała z rodzeństwem Barrymore, później obsadzono ją z Lorettą Young i Douglasem Fairbanksem, jr.

Wraz z rolą Fleety Belle w „Steemboat Around The Bend” (1935) przeobraziła się w młodą, piękną kobietę. Po serii filmów klasy B Anne zagrała córkę Barbary Stanwyck w „Stelli Dallas” (1937). 19-letnia Anne została za tę rolę nominowana do Oscara jako najlepsza aktorka drugoplanowa. W 1937 roku poślubiła aktora Johna Payne, z którym ma córkę, aktorkę Julie Payne. W 1940 roku zagrała u boku Carole Lombard w dramacie „Vigil In The Night”. Mimo to brakowało wartościowych propozycji. Małżeństwo z Payne’em rozpadło się w 1943 roku. Drugi formalny związek, z producentem Adrianem Scottem, trwał tylko 3 lata. Dopiero trzecie małżeństwo, ze scenarzystą Charlesem Ledererem, było trwałe i szczęśliwe. W 1950 roku na świat przyszedł ich syn, który został poetą.

Anne nigdy nie miała ambicji, by być gwiazdą, dlatego szybko zrezygnowała z kariery w Hollywood, by poświęcić się rodzinie. Idyllę przerwała śmierć jej męża w 1976 roku. Anne topiła żale w alkoholu, ale podniosła się i żyła do 1993 roku, umierając na raka płuc. Jej wnuczką jest aktorka Katharine Towne (zagrała m.in. w „Mullhalland Dr.”, 2001).

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>