Karolina Łachmacka

Anne Revere

Anne Revere
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna, zdobywczyni Oskara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę matki młodej Elizabeth Taylor w „Wielkiej nagrodzie” (1944).

Urodziła się w Nowym Jorku, jako bezpośredni potomek amerykańskiego rewolucjonisty Paula Revere. Na Broadwayu zadebiutowała w 1931 roku rolą w „The Great Barrington”. Odniosła sukces i wystąpiła w „Double Door”.

W filmie zagrała przenosząc rolę z teatru w „Double Door” na ekran. Szybko stworzyła swoje własne emploi. Grała kobiety mądre, stonowane, ale ciepłe – idealny tego przykład to matka Velvet Brown w „Wielkiej nagrodzie”. Trzy nominacje do Oscara dostała za role matek: Jennifer Jones w „Pieśni o Bernadette”, Elizabeth Taylor w „Wielkiej nagrodzie” i Gregory Pecka w „Dżentelmeńskiej umowie”. Z Peckiem spotkała się na planie „Kluczy do królestwa” trzy lata wcześniej.

Ostatnia pamiętana rola filmowa Anne to matka Montgomery Clifta w „Miejscu pod słońcem”. Kariera filmowa aktorki została przerwana przez (nie)sławną komisję McCarthy’ego, która wpisała ją na czarną listę. Do końca życia Anne utrzymywała, że jej karta członka partii komunistycznej była jedną wielką mistyfikacją. W obawie przed bojkotem filmu przez władze, sceny z „Miejsca pod słońcem” z udziałem Anne zostały usunięte.

Anne z mężem założyła szkołę aktorską w Nowym Jorku. Wróciła też na Broadway. Za „Toys in the Attic” otrzymała nagrodę Tony, lecz gdy powstawał film na bazie tej sztuki, rolę powierzono Wendy Hiller.

W ostatnich latach życia grała w telewizji. Zmarła na zapalenie płuc w wieku 87 lat.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>