Karolina Łachmacka

Anne Francis

Anne Francis
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i sceniczna. Tytułowa rola w serialu „Honey West” (powstałego w latach 1965-1966) przyniosła jej Złoty Glob i nominację do nagrody Emmy.

Karierę zaczynała bardzo wcześnie. W wieku lat 5 rozpoczęła pracę modelki. Niebawem dostała pracę w serialach radiowych, powstałych w Nowym Jorku. Już jako 11-latka partnerowała samej królowej Broadwayu, Gertrude Lawrence, w „Lady in the Dark”. Po II wojnie światowej zainteresowała się nią wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer, obsadzając Anne w musicalach, jak i dramatach, ale nic z tego nie wyszło i nie została gwiazdą. Rozczarowana, wróciła do Nowego Jorku, gdzie pracowała w raczkującym medium telewizji. Na małym ekranie dostrzegł ją Darryl F. Zanuck, który po obejrzeniu Anne w roli Loretty Wilson w „So Young So Bad” (1950), niskobudżetowym dramacie z Paulem Henreidem, Ritą Moreno i Phyllis Love, pozyskał młodziutką aktorkę dla 20th Century Fox.

Zanuck chciał zrobić ze swojego odkrycia prawdziwą gwiazdę, dlatego obsadził ją w komedii „Elopement” (1951) z Charlesem Bickfordem i Cliftonem Webbem. W kolejnej komedii, „Dreamboat” (1952) ponownie zagrała z Webbem, a także z Ginger Rogers i Elsą Lanchester. W 1955 na ekrany weszły dwa klasyki kina z jej udziałem, „Czarny dzień w Black Rock” (1955) ze Spencerem Tracy, nominowanym za tę rolę do Oscara, oraz „Szkolna dżungla” (1955) z Glennem Fordem i Sidneyem Poitier. W 1956 zagrała w znanym filmie sci-fi, „Zakazanej planecie” (1956) z Leslie Nielsenem, tym razem w poważnej roli. Niestety, film zdawał się mieć niewiele do zaoferowania Anne, która chciała rozwijać się jako aktorka, podczas gdy kino widziało raczej jedynie jej wielką urodę.

Już w latach 50. zaczęła coraz częściej występować w telewizji. Była jedną z wielu gwiazd, które gościnnie pojawiły się w serialu kryminalnym „Alfred Hitchcock Presents”. W serialu przygodowym „Adventures in Paradise” (1959-1962) obok Anne wystąpiły też Hazel Court i Viveca Lindfors. Aktorka występowała też gościnnie w serialu futurystycznym „Strefa zmroku”, czy „Nietykalnych” z Lee Marvinem. Zagrała też w serialu telewizyjnym „Doktor Kildare” z Richardem Chamberlainem.

Jedna z jej ostatnich istotnych ról filmowych to tancerka rewiowa, przyjaciółka Fanny Brice (Barbra Streisand), Georgia, w „Zabawnej dziewczynie” (1968) Williama Wylera. Szkoda, że rola Georgii nie została bardziej rozbudowana przez scenarzystów, może wtedy Anne pokazałaby, na co ją naprawdę stać na dużym ekranie.

W latach 80. pojawiła się w operze mydlanej „Dallas”, cieszącej się sporym powodzeniem wśród widzów, zwłaszcza amerykańskich.

Anne była dwukrotnie zamężna. Bamleta Price’a, Jr., poślubiła w maju 1952 roku, ale już w kwietniu 1955 orzeczono rozwód. Od 1960 roku przez cztery lata była żoną doktora Roberta Abeloffa, ale i to małżeństwo zakończyło się rozwodem. Z tego związku ma dwoje dzieci. Obecnie mieszka w Santa Barbara w Kalifornii.

Aktorka ujawniła, że walczy z rakiem płuc. 8 lutego 2008 roku przeszła operację usunięcia płata prawego płuca. Swoją batalię z nowotworem opisywała na bieżąco na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Anne Francis zmarła 2 stycznia 2011 roku w domu opieki w Santa Barbara na raka trzustki.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>