Karolina Łachmacka

Anne Baxter

Anne Baxter
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Sławna amerykańska aktorka, laureatka Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Urodziła się 7 maja 1923 roku w Michigan City w stanie Indiana, jako córka Kennetha Stuarta Baxtera i Catherine Wright, córki architekta Franka Lloyda Wrighta. Jej rodzicom dobrze się powodziło i dorastała w luksusie w Nowym Jorku. W wieku 10 lat Anne obejrzała na Broadwayu przedstawienie z Helen Hayes i oznajmiła rodzicom, że zamierza zostać aktorką. W wieku 13 lat sama wystąpiła już na Broadwayu. Jej nauczycielką sztuki aktorskiej była znana rosyjska aktorka i nauczycielka, nominowana do Oscara Maria Ouspenskaya.

Anne w wieku zaledwie 16 lat starała się o rolę drugiej pani de Winter w „RebeceHitchcocka, ale mistrz uznał, że jest zdecydowanie za młoda i rola przypadła Joan Fontaine. Mimo to udało jej się zwrócić na siebie uwagę światka filmowego i podpisała kontrakt z 20th Century Fox na 7 lat. Debiutowała rolą w filmie „20 Mule Team”. Zauważył ją Orson Welles i obsadził w ekranizacji powieści Bootha Tarkingtona, „Wspaniałości Ambersonów” (1942). Jej kolejne filmy to „Blask na wschodzie” (1943) Lewisa Milestone’a, „Pięć grobów na drodze do Kairu” (1943) Billy’ego Wildera, czy w końcu „Królewski skandal” (1945), komedia zaczęta przez Lubitscha, a dokończona ręką Premingera. W końcu w 1946 roku Anne wystąpiła w „Ostrzu brzytwy”. Rola była drugoplanowa, a gwiazdami byli Tyrone Power i Gene Tierney, ale to Anne zebrała doskonałe recenzje i w konsekwencji otrzymała Złoty Glob, a potem Oscara.

Najsłynniejszą swoją rolę zagrała jednak w 1950 roku w dramacie Josepha Mankiewicza, „Wszystko o Ewie” (1950). Rolę tę otrzymała, ponieważ przypominała młodszą Claudette Colbert. Colbert miała zagrać rolę Margo Channing, starszej aktorki, której tytułowa Eve (Anne Baxter), młodsza i mniej doświadczona, próbuje odebrać pozycję gwiazdy. Traf chciał, że Colbert nie mogła wystąpić i wówczas rolę przyjęła dwukrotna laureatka Oscara, Bette Davis. Davis z chęcią wystąpiła w czymś różniącym się od jej stałego repertuaru. Niedawno przekroczyła czterdziestkę i smak przegranej o dobre role z młodszymi, choć niekoniecznie zdolniejszymi koleżankami po fachu, był jej dobrze znany. Film okazał się arcydziełem, dziś uważany jest za klasykę kina. Był to pierwszy film, który otrzymał rekordową liczbę nominacji do Oscara – 14, choć wygrał tylko w 6 kategoriach. Sukces ten powtórzył jedynie „Titanic” (1997), zdobywając 11 statuetek w 1998 roku. „Wszystko o Ewie” ogłoszono najlepszym filmem roku, Oskara za rolę drugoplanową dostał też George Sanders. W filmie małą rólkę zagrała początkująca Marilyn Monroe. Zarówno Davis, jak i Baxter nominowano do nagrody w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa, ale obie przegrały z Judy Holliday za „Urodzonych wczoraj” (1950), choć powszechnie wiadomo, że rola Margo Channing przyniosła Bette Davis najwięcej nagród w jej karierze filmowej.

W latach 50. Anne skupiła się też na pracy w teatrze. Charles Laughton reżyserował przedstawienie „John Brown’s Body” z Anne i Tyrone’em Powerem w rolach głównych.

W 1956 zagrała Nefretiri w „Dziesięciu przykazaniachCecila B. DeMille’a, partnerując Yulowi Brynnerowi i Charletonowi Hestonowi. W 1953 roku Anne wystąpiła w końcu u Hitchcocka z Montgomery Cliftem w „Wyznaję”. W 1960 partnerowała Marii Schell i Glennowi Fordowi w „Cimarronie”.

W latach 60. regularnie grała w telewizji, często gościnnie. W 1970 roku na Broadwayu wystąpiła w „Applause”, wersji „Wszystkiego o Ewie”. W roli Margo Channing zastąpiła Lauren Bacall, nagrodzona za swoją kreację Tony. Bette Davis była na jednym z przedstawień, ku uciesze obu pań.

Pierwszym mężem Anne był aktor polsko-ukraińskiego pochodzenia, John Hodiak. Rozwiedli się w 1953 roku. Mają córkę, Katrinę Hodiak. W swoich wspomnieniach aktorka przyznała, że to ona była winna rozpadowi tego związku. Hodiak zmarł w wieku zaledwie 41 lat w 1955 roku. W 1960 roku poślubiła Randolpha Galta, z którym miała dwie córki. Bardzo chciała, by jej dzieci dorastały w normalnych warunkach, dlatego przedstawiała się jako Ann Galt. Małżeństwo trwało do 1969 roku. Po raz trzeci wyszła za mąż w 1977 roku, ale związek przerwała śmierć jej męża. Anne chciała prowadzić spokojne życie w Connecticut. W domu, w którym mieli mieszkać, zrekonstruowała kominek na wzór projektu jej sławnego dziadka.

12 grudnia 1985 roku Anne zmarła podczas spaceru po Nowym Jorku. Przyczyną śmierci był tętniak mózgu. Anne przyjaźniła się z kostiumografką, wielokrotną laureatką Oscara, Edith Head. Po śmierci Head córka Anne, Melissa, otrzymała biżuterię Edith. Katrina Hodiak jest mężatką i ma dzieci. Trzecia z córek Anne, Maginel Galt, jest katolicką zakonnicą, która mieszka w Rzymie.

(Visited 24 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>