Karolina Łachmacka

Anna Sten

Anna Sten
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jedna z najbardziej osławionych aktorek, które, pochodzące spoza krajów anglojęzycznych, miały być „nowymi Gretami Garbo”.

Anel Sudakevich urodziła się 3 grudnia 1908 roku w Kijowie w na Ukrainie, kiedy tereny te należały do Imperium Rosyjskiego. Jej ojciec był mistrzem baletu, który zmarł, gdy dziewczynka miała 12 lat. Jej matka była Szwedką. Anna uczyła się w Moscow Film Academy, a także w znanym Moscow Art Theater. Zauważono ją, kiedy piękna 15-latka grała w amatorskiej sztuce w Kijowie. Jej mentorem był sam Konstantin Stanisławski, który wypromował ją i załatwił pracę w filmie.

Debiutowała epizodyczną rolą maszynistki w „Miss Mend” z 1926 roku. W „Dziewczynie z pudełkiem” (1927) zagrała Nataszę. Wystąpiła też w komedii „Pocałunek Mary Pickford” (1927). W 1928 roku zagrała córkę komendanta w „Burzy nad Azją”, klasycznym filmie niemym Wsiewołoda Pudowkina, zrealizowanym w ZSRR.

Przejście do filmu dźwiękowego było udane. W „Burzy” (1932) partnerowała Emilowi Janningsowi. Zagrała też tytułową Nanę w filmie na podstawie powieści Emila Zoli w amerykańskim filmie z 1934 roku. Do USA trafiła dzięki Samuelowi Goldwynowi. Po przybyciu Anny do Hollywood Goldwyn wydał masę pieniędzy i zatrudnił mnóstwo ludzi, by popracowali nad gwiazdorskim wizerunkiem Anny. Niestety, „Nana” zrobiła klapę. Kolejne filmy, jak „Katiusza” (1934) z Fredriciem Marchem i „Noc weselna” (1935) z Gary Cooperem były porażką. Goldwyn rozwiązał kontrakt ze Sten.

Anna kontynuowała karierę w USA i Anglii, ale bez większego powodzenia. Aktorka była dwukrotnie zamężna. Z Fiodorem Otsepem rozwiodła się w 1931 roku. Drugi mąż, producent Eugene Frenke, zapewnił jej szczęśliwe i dostatnie życie. Jedna z ostatnich ról aktorki to epizod w „Bóg jeden wie, panie Allison” (1957). Zmarła na atak serca 12 listopada 1993 roku w Nowym Jorku.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>