Karolina Łachmacka

Anna Q.Nilsson

Anna Q.Nilsson
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Urodziła się w szwedzkim Ystad na południu kraju. Jej ojciec dostał pracę w fabryce cukru w Kattarp, gdzie spędziła większość swego dzieciństwa. Uczyła się świetnie i z doskonałymi wynikami ukończyła szkołę, zyskując prestiżową wówczas pracę sprzedawczyni w sklepie – honor dość niecodzienny w stosunku do osoby wywodzącej się z robotniczej rodziny. Ale to nie był szczyt jej marzeń.

W 1905 roku Anna popłynęła do Ameryki. Tam pracowała jako guwernantka, co pozwoliło jej doszlifować angielski. Pracowała też w charakterze modelki. W 1907 roku nazwano ją „Najpiękniejszą Kobietą Ameryki”. Stąd już był tylko krok do kariery filmowej.

Zaczynała w wytwórni Kalem, ale po kilku latach odeszła, ponieważ studio faworyzowało Alice Joyce. W latach dwudziestych pracowała jako freelancer dla wytwórni Paramount Pictures czy First National. Tuż przed nadejściem ery kina niemego miała wypadek podczas jazdy konnej, który uniemożliwił jej pracę na dwa lata.

Jej kariera, tak jak i mnóstwo innych karier gwiazd kina niemego, uległa rujnacji po nadejściu kina dźwiękowego. Mimo to występowała w często niewymienianych w czołówce rólkach aż do połowy lat 50. Najbardziej pamiętną rolą z tego okresu jest gościnny występ Anny u boku m.in. Bustera Keatona jako ona sama w „Bulwarze zachodzącego słońca” (1950).

Anna Q. Nilsson zmarła na kilka tygodni przed swoimi 86. urodzinami.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>