Karolina Łachmacka

Anna Magnani

Anna Magnani
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Włoska aktorka, gwiazda kina europejskiego, która odniosła sukces w Hollywood.

Urodziła się na brudnym przedmieściu Rzymu, a jej matka zostawiła ją na wychowanie swojej matce, czyli babce Anny. Kiedy podrosła, dostała się do Rzymskiej Akademii Dramatycznej i śpiewała w nocnych klubach i kabaretach, by zarobić na życie. Dzięki intensywnym występom przylgnął do niej pseudonim włoskiej Edith Piaf.

W 1927 roku grała w scenicznej wersji „La Nemica e Scampolo”, a także w filmie na podstawie tej sztuki. Poznała reżysera Goffreda Alessandrini, i pobrali się w 1935 roku, a rozwiedli się w 1950 roku. Anna nigdy nie wyszła ponownie za mąż mówiąc, że nie spotkała mężczyzny, który mógłby ją zdominować, a tylko takiego chciałaby poślubić. W latach 40. przeżyła intensywny romans z Roberto Rossellinim, u którego wystąpiła w „Rzym, miasto otwarte” (1945). Ich związek rozpadł się, kiedy na horyzoncie pojawiła się piękna Ingrid Bergman; romans Bergman i Rosselliniego stał się wielkim skandalem, bo Ingrid zaszła z Robertem w ciążę, wciąż będąc żoną swojego pierwszego męża, doktora Pettera Lindstroma.

Rola Piny w „Rzym, miasto otwarte” (1945) u Rosselliniego zapewniła jej pozycję gwiazdy we Włoszech, choć nie była klasyczną pięknością. Niska, dość niezgrabna, o niewielkich, acz wyrazistych oczach, miała w sobie wielką energię typowej Włoszki. W niezapomnianym filmie „Najpiękniejsza” (1951) Viscontiego stworzyła wspaniałą kreację matki desperacko pragnącej, by jej córka została gwiazdą.

W 1956 roku światło dzienne ujrzała „Tatuowana róża”, film Daniela Manna, który wyreżyserował oscarowe role Shirley Booth czy Elizabeth Taylor, czy nominowaną do Oscara Susan Hayward, w której Magnani zagrała matkę Marisy Pavan. Aktorka za swoją rolę otrzymała szereg nagród, m.in. Oskara, Złoty Glob, czy nagrodę nowojorskich krytyków. Postać Serafiny, którą zagrała, autor sztuki, na której oparto film, Tennessee Williams, wzorował na samej Annie; byli przyjaciółmi. Anna zagrała też w „Jak ptaki bez gniazd” (1959) z Marlonem Brando i Joanne Woodward. Aktorka wyznała, że ma dość grania „krzykliwych, pracujących kobiet”.

Aktorka zmarła w 1973 roku w wieku 65 lat na raka trzustki. Została pochowana na cmentarzu komunalnym w San Felice Circeo w Lacjum we Włoszech.

(Visited 48 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>