Karolina Łachmacka

Ann Todd

Ann Todd
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Popularna angielska aktorka, a także producentka. Urodziła się w Hartford, ale skończyła St. Winifrid’s School w Eastbourne. Była mężatką trzykrotnie. Ostatnim mężem Ann był sławny reżyser David Lean. On i poprzedni małżonek aktorki byli kuzynami.

Na scenie debiutowała w 1928 roku w wieku 19 lat. W 1931 po raz pierwszy pojawiła się na ekranie. Po obiecującym początku jej kariera weszła w swego rodzaju okres stagnacji. Dopiero w 1945 na ekranach kin ukazał się film „The Seventh Veil”. Ann zagrała tam Francescę, niestabilną emocjonalnie pianistkę. To była jedna z najbardziej ulubionych ról Ann – przyniosła jej rozgłos i uznanie krytyki. Właśnie z tego powodu drugie dziecko Ann, córka, nosi imiona Ann Francesca.

W 1947 roku Ann partnerowała Gregory’emu Peckowi jako Gay Keane w „Akcie oskarżenia” w reżyserii Alfreda Hitchcocka.

Po poślubieniu Davida Leana w 1949 roku Ann zagrała w kilku jego filmach: „Namiętni przyjaciele” (1949), „Madeleine” (1950) oraz „Bariera dźwięku” (1952) (nominacja do nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki). Już w latach 50. z racji wieku Ann spotkała się z trudnościami w znalezieniu ról. Dlatego dołączyła do aktorów legendarnego teatru Old Vic, grając mnóstwo ról szekspirowskich.

W ostatnich latach Ann Todd zajęła się produkcją i pisaniem scenariuszy do filmów dokumentalnych o tematyce podróżniczej.

Aktorka zmarła w wieku 84 lat na skutek wylewu.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>