Karolina Łachmacka

Ann Dvorak

Ann Dvorak
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa. Pierwsze ślady w świecie kina stawiała bardzo wcześnie, jako że była córką gwiazdy kina niemego Anny Lehr oraz aktora i reżysera Samuela McKima.

Pracę dla MGM zaczęła pod koniec lat 20., jako instruktorka tańca. Niebawem zaczęła pojawiać się na ekranie w niewielkich rolach w musicalach. Howard Hughes uznał, że jest dobrą aktorką dramatyczną. W 1932 roku Ann wystąpiła w roli siostry Paula Muniego w „Człowieku z blizną Howarda Hawksa. W „Three On a Match” (1932) partnerowała Joan Blondell i Bette Davis. W „Sky Devils” zagrała ze wschodzącą gwiazdą ekranu, Spencerem Tracy’m.

W wytwórni Warnerów stała się symbolem elegancji i piękna, występując w wielu melodramatach i innych filmach o miłości. Zaszkodził jej natomiast konflikt z prezesurą o wynagrodzenie, kiedy to Ann odkryła, że chłopiec grający jej synka w „Three On a Match” otrzymał takie samo wynagrodzenie jak ona. Tak zakończyła się jej przygoda z Warner Bros., czego szybko pożałowała, bo praca freelancera nie przyniosła godnych uwagi ofert.

Ze swoim brytyjskim mężem, Leslie Fentonem, Ann wyjechała do Wielkiej Brytanii i tam wspierała działania Brytyjczyków w czasie wojny. Pracowała jako kierowca ambulansu. Zagrała też w kilku brytyjskich filmach. Przeszła na aktorską emeryturę po poślubieniu trzeciego i ostatniego męża, Nicholasa Wade’a, z którym była aż do jego śmierci w 1977 roku. Nie miała dzieci.

Przyczyna jej śmierci nie została konkretnie ujawniona. Wiadomo, że została skremowana, a jej prochy rozrzucone.

(Visited 26 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>