Karolina Łachmacka

Ann Blyth

Ann Blyth
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Ann Marie Blyth urodziła się w Mount Kisco w stanie Nowy Jork 16 sierpnia 1928 roku. Jej rodzice rozwiedli się tuż po jej narodzinach. Ann wychowywała matka, która wychowała córkę na bardzo wierzącą katoliczkę.

Swoją karierę rozpoczęła pod nazwiskiem Anne Blyth. Jednak już przy pierwszym filmie wróciła do oryginalnej pisowni swojego imienia. Zadebiutowała na Broadwayu w „Watch on the Rhine” w 1941 roku. Niebawem podpisała umowę z wytwórnią Universal i w 1944 nakręciła pierwszy film. Obsadzano ją w rolach słodkich dziewcząt w musicalach. W 1945 „wypożyczono” ją do Warner Bros., gdzie zagrała Vedę Pierce – wyrodną córkę tytułowej bohaterki filmu „Mildred Pierce”, granej przez Joan Crawford. W 1946 roku okazało się, że brawurowa kreacja Ann zapewniła niespełna 18-latce nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Ann nie była w stanie w pełni wykorzystać swojego sukcesu, ponieważ tuż po ukazaniu się filmu doznała urazu kręgosłupa. Mimo to grała w filmach. Pojawiła się w roli w Reginy Hubbard w prequelu „Małych lisków” – roli, która zapewniła wówczas nominację do Oscara Bette Davis w 1941 roku. W późniejszym czasie powróciła do swojego musicalowego emploi.

W 1954 wywołała swoistą sensację, kiedy to na gali rozdania Oscarów brawurowo zaśpiewała przebój Doris DaySecret Love” z filmu „Calamity Jane”, będąc w zaawansowanej, siedmiomiesięcznej ciąży.

W latach 60. Ann poświęciła się pracy w teatrze, a głównie – w telewizji. Jej osoba pojawia się nawet w jednym z komiksów.

Ann Blyth nie wybrała życia skandalistki czy wielkiej gwiazdy. W wieku 25 lat poślubiła Jamesa McNulty’ego, któremu urodziła pięcioro dzieci. Ich małżeństwo trwało szczęśliwie ponad pół wieku. James zmarł w 2007 roku.

(Visited 13 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>