Karolina Łachmacka

Anita Louise

Anita Louise
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Anita Louise Fremault przyszła na świat 9 stycznia 1915 roku w Nowy Jorku. Na deskach Broadwayu debiutowała w wieku zaledwie 6 lat. Już rok później pojawiała się regularnie w hollywoodzkich produkcjach. Będąc nastolatką przeszła do pierwszej ligi, zdobywając główne i drugoplanowe role w ważnych filmach. Jej niebieskie oczy, blond włosy i arystokratyczne wręcz rysy twarzy tworzyły jej anielski wizerunek. Początkowo występowała jako Louise Fremault, ale zasugerowano jej, że francusko brzmiące nazwisko może być dla szerokiej publiczności zbyt trudne, dlatego zdecydowała się występować jako Anita Louise.

Era filmu dźwiękowego powitała ją z otwartymi ramionami. Anita często znajdowała się wśród obsady wielkich produkcji Warner Bros., jak m.in. „Madame DuBarry” z 1934 roku, czy też wielka produkcja Maxa ReinhardtaSen nocy letniej” (1935), gdzie pierwsze kroki stawiali Olivia de Havilland, Mickey Rooney, czy błyszczał James Cagney. W „Anthony Adverse” (1936) zagrała Mary Bonnyfeather, a w „Pasteur” z Paulem Muni wystąpiła w roli Annette Pasteur. Grała też w komedii „Tovarich” (1937) w reżyserii Anatole Litvaka z wyśmienitym duetem Claudette Colbert i Charlesa Boyera. W dramacie „Piętno przeszłości” (1937) Edmunda Gouldinga zagrała bogatą, ale chorą żonę Henry Fondy, który wcześniej na życzenie ojca porzucił biedną Bette Davis, nie wiedząc, że ta jest w ciąży; po śmierci granej przez Anitę Flip oboje mogą być razem, szczęśliwi. W 1938 roku ponownie zagrała u Litvaka, także z Bette Davis, w „Siostrach”. W tym samym roku „wypożyczono” ją do MGM, gdzie powstał dramat biograficzny „Maria Antonina” z nominowaną do Oscara Normą Shearer w roli głównej. Co ciekawe, 4 lata wcześniej sama Anita grała Marię Antoninę w „Madame DuBarry”, niemniej jej rola w tamtym filmie była mniejsza. W 1939 roku zagrała z Shirley Temple w „Małe księżniczce”. Swoją karierę kontynuowała do 1947 roku, kiedy to w wieku 32 lat zrobiła sobie przerwę. Po roli Ruth w „Retreat, Hell!” przeszła na filmową emeryturę, choć późniejszymi czasy gościnnie występowała w telewizji, m.in. zastępując chorą Lorettę Young w roli gospodyni jej telewizyjnego show.

Prywatnie w 1940 roku Anita poślubiła producenta filmowego Buddy’ego Adlera, z którym przez 20 lat, aż do jego śmierci, byli szczęśliwym małżeństwem. Anita zasłynęła w Hollywood jako „lwica salonowa” – organizowała świetne przyjęcia, na których bawiła się śmietanka towarzyska fabryki snów. W 1962 roku, dwa lata po śmierci Adlera, wyszła za Henry’ego Bergera. Niestety, zmarła 8 lat później na wylew. Miała 55 lat. Została pochowana na cmentarzu Forest Lawn Memorial Park w Glendale w Kalifornii.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>