Karolina Łachmacka

Anita Ekberg

Anita Ekberg
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Szwedzka aktorka, modelka i kultowy symbol seksu. Anita urodziła się jako najstarsza córka i szósta z ośmiorga dzieci w swojej rodzinie. Jako nastolatka zaczęła pracować jako modelka. Za namową matki wzięła udział w konkursie piękności, szybko stając się Miss Szwecji, a potem reprezentowała swój kraj na Miss Universe, choć nie znała angielskiego.

Anita nie została Miss Universe, ale jako jedna z sześciu finalistek otrzymała coś, jak się później okazało, o wiele cenniejszego. Regułą było, że jedna z finalistek otrzymuje kontrakt z Universal Studios. Padło na Anitę Ekberg.

W Stanach Anita poznała Howarda Hughesa, który był producentem filmów. Hughes chciał, by Anita wyprostowała zęby i zoperowała nos, no i przede wszystkim zmieniła nazwisko, ponieważ „Ekberg” uważał za za trudne do wymówienia. Anita pokazała, że ma charakter i powiedziała, ze nazwiska nie zmieni, bo jeżeli ma być sławna, to ludzie nauczą się wymawiać jej nazwisko, a jeśli ma pójść w zapomnienie, to nie będzie to miało żadnego znaczenia.

Universal widział w niej potencjał i rozpoczął pracę nad piękną dziewczyną. Anita uczęszczała na lekcje aktorstwa, dykcji, tańca, jeździectwa i szermierki. Jak po latach przyznała sama Anita, na wiele z tych zajęć po prostu nie poszła, preferując jedynie jazdę konną po hollywoodzkich wzgórzach. Dodała, że zamiast rozwijać swoją karierę w poszukiwaniu ambitnych ról, dała się wytwórni rozpieścić.

Niebawem piękną blondynką zainteresowała się sławny fotograf Russ Mayer, który wielokrotnie deklarował, że Anita jest najpiękniejszą kobietą na świecie, a jej wielki imponujący biust to istna rewelacja. Szybko stała się bohaterką artykułów plotkarskich pism. Jej nazwisko łączono z wieloma mężczyznami. Niesamowite warunki zewnętrzne i aura uwodzicielki sprawiły, że Ekberg stała się ulubienicą pism dla panów, a tym samym jedną z najpopularniejszych ‚Pin Up Girls’. Epatowała swoją cielesnością bez skrępowania.

Anita otrzymała oferty z innych wytwórni, takich jak np. Paramount. Zagrała w „Artystach i modelach”, a także w jednym z filmów z serii o Abbocie i Costello. W 1956 obsadzono ją w niewielkiej roli Heleny w „Wojnie i pokoju”, jednak ten film miał być i był produkcją stworzoną z myślą o Audrey Hepburn.

Przypadek Anity Ekberg potwierdza smutną prawdę o tym, że Hollywood samo marnuje talenty, które „podrzuca” mu los. Anita przez całą swoją hollywoodzką karierę w latach 50. była tylko ozdobą, której nie podejrzewano o umiejętności większe, niż pokazywanie atutów swojej aparycji. Ale znalazł się ktoś, kto wydobył z niej coś, czego oczy hollywoodzkich ‚ekspertów’ nie widziały. Federico Fellini w 1960 pokazał swój film „Słodkie życie”, gdzie Marcello Mastroianni marzy o kobiecie-ideale, którą gra oczywiście Anita Ekberg. Scena, w której w czarnej sukni piękna blondynka o bujnym biuście przechodzi pod wodospadem w wodzie zaliczana jest dziś do klasyki kina. Anita nie tylko była piękna na ekranie, ale stała się także aktorką. Fellini nie zapomniał o Anicie po jednym filmie. Zaprosił ją do współpracy przy „Boccaccio ’70” (partnerowała Sophii Loren), „Klaunach i „Wywiadzie”.

Prywatnie Anita Ekberg była dwa razy mężatką. Była, bo oba małżeństwa zakończyły się rozwodem. Poza tym nazwisko Anity łączono z wieloma znanymi świata artystów, m.in. Tyrone’em Powerem, Marcello Mastroiannim, Yulem Brynnerem, Errolem Flynnem, Frankiem Sinatrą czy Gary Cooperem. Ponadto przez 3 lata miała romans z prezesem Fiata – Giannim Agnellim. Podczas małżeństwa z Rikiem Van Nutterem poroniła kilkukrotnie. W jednym z wywiadów powiedziała, że żałuje, iż nie ma dzieci, w innym zdecydowanie stwierdziła, iż potomstwa nigdy mieć nie chciała.

Sposób bycia Anity Ekberg wzbudza wiele kontrowersji. Aktorka powiedziała, że to ona uczyniła Felliniego sławnym, a nie odwrotnie, podczas gdy reżyser „La Stradę” uhonorowaną Oscarem nakręcił 6 lat przed pierwszym wspólnym filmem z Ekberg, „Słodkim życiem”. Ponadto bardzo rzadko odwiedza Szwecję – twierdzi, że w ojczyźnie nie doceniono jej tak, jak na to zasługuje. Ekberg zmarła 11 stycznia 2015 w Rocca di Papa.

(Visited 66 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>