Karolina Łachmacka

Andrea Leeds

Andrea Leeds
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka.Urodziła się 14 sierpnia 1914roku. Choć miała dość krótką przygodę z filmem, jej kariera zalicza się do tych najbardziej ciekawych i przede wszystkim istotnych dla kinematografii amerykańskiej drugiej połowy lat 30. i początku 40.

Karierę rozpoczęła mając niecałe 19 lat, grając epizody w hollywoodzkich filmach. Pierwszą poważną rolą pod pseudonimem Andrei Leeds zagrała w „Prawie młodości” (1936). Rola w „It Could Happen To You” (1937) utwierdziła jej sukces. W tym samym roku na ekrany wszedł film „Obcym wstęp wzbroniony”. Co prawda prym w nim wiodły Katharine Hepburn czy Ginger Rogers, ale to Andrea Leeds zyskała serca widzów i krytyki. Do tego stopnia, że w 1938 roku zagościła na liście nominowanych do Oscara aktorek w kategorii „Najlepsza Aktorka Drugoplanowa”. Kinomani do dziś pamiętają jej świetną kreację młodej aktorki z aspiracjami, której show biznes brutalnie zamyka drzwi do swego świata.

Po sukcesie roli Kaye Hamilton, Andrea Leeds postanowiła ubiegać się o zagranie postaci Melanii Hamilton Wilkes w zbliżającej się wielkimi krokami ekranizacji „Przeminęło z wiatrem” (1939) Davida O. Selznicka. Mimo korzystnych testów zdjęciowych, rolę otrzymała Olivia de Havilland.

Andreę obsadzono w „The Goldwyn Follies” (1938), jednak film zrobił finansową klapę, nie spodobał się też krytyce.

W 1939 roku wystąpiła w dwóch filmach u boku Joela McCrea, grając po raz pierwszy główną rolę. Wystąpiła w jeszcze kilku filmach z Gary Cooperem, Davidem Nivenem, czy Donem Amache. Ostatni film nakręciła w 1940 roku. Wówczas postanowiła porzucić kwitnącą karierę na rzecz małżeństwa. Miała dwoje dzieci, a wspólnie z mężem udało jej się prowadzić z powodzeniem hodowlę koni. Po jego śmierci prowadziła firmę jubilerską. Nie wyszła za mąż ponownie. Zmarła na raka na niecałe dwa miesiące przed swoimi 70. urodzinami.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>