Karolina Łachmacka

Aline MacMahon

Aline MacMahon
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka charakterystyczna żydowskiego pochodzenia. Laureatka nominacji do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Urodziła się w Pittsburgh, ale wychowywała w Nowym Jorku. Ukończyła Erasmus Hall High School w Brooklynie, a także Barnard College. Na Broadwayu zaczęła się pojawiać na początku lat 20., natomiast na ekranie debiutowała rolą panny Taylor w „Ostatnim wydaniu” (1931). Przez całą karierę dzieliła swój czas między teatr a kino.

Jej uroda z góry predestynowała ją do ról charakterystycznych i drugoplanowych. Partnerowała Williamowi Powellowi i Kay Francis w romansie „Droga bez powrotu” (1932). W znanym musicalu „Poszukiwaczki złota” (1933) wystąpiła u boku sławnych hollywoodzkich aktorek, jak Ginger Rogers, Joan Blondell, czy Ruby Keeler. W 1935 roku wzięła udział w produkcji „Burzliwa młodość Clarence’a Browna, gdzie grali tak wielcy aktorzy, jak Lionel Barrymore, Wallace Beery, czy Spring Byington (w obsadzie nie zabrakło też nastoletniego Mickey Rooneya). W komedii MGM Zaczęło się od pocałunku” (1935) zagrała z Joan Crawford i Brianem Aherne. W 1941 wystąpiła w „We mgle” z Johnem Garfieldem i rewelacyjną Idą Lupino. W 1944 roku zagrała w „Dragon Seed” i to ta rola przyniosła jej nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej (ostatecznie zwyciężyła Ethel Barrymore). Pamiętną rolę stworzyła w „Poszukiwaniach” (1948) z Montgomery Cliftem. Wraz z rozwojem telewizji Aline występowała też w różnych serialach. Jej ostatni pamiętny film to „I dalej będę śpiewać” (1963) z Judy Garland.

Aline była przez prawie 50 lat żoną Clarence’a S. Steina, architekta i fundatora Regional Planning Association. Zmarła 12 października 1991 roku w Nowym Jorku na zapalenie płuc w sędziwym wieku 92 lat.

(Visited 40 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>