Karolina Łachmacka

Alida Valli

Alida Valli
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Włoska aktorka, znana także z filmów amerykańskich. Urodziła się we włoskiej miejscowości Pola. Zarówno matka Alidy, jak i jej ojciec, mieli włosko-austriackie korzenie. W wieku 15 lat przeniosła się do Rzymu, gdzie mieszkała ze swoim wujem, senatorem Ettore Tomolei. Uczęszczała do szkoły dla aktorów i reżyserów, Centro Sperimentale di Cinematografia. Karierę filmową rozpoczęła w 1934 roku, grając w „Il Cappello A Tre Punte”.

Pierwszy międzynarodowy sukces na dużą skalę odniosła po roli w „Akcie oskarżenia” (1947), gdzie gwiazdami byli Gregory Peck i Ann Todd. Wszystko za sprawą Davida O. Selznicka, który w Alidzie widział nową Ingrid Bergman, z tym że tym razem z południa Europy. Valli zagrała też główną rolę kobiecą w „Trzecim człowieku” (1949) Carola Reeda, partnerując Orsonowi Welles i Josephowi Cottenowi. Niestety, wówczas firma produkcyjna Selznicka przeżywała kryzys finansowy i w momencie, kiedy karierze Alidy należało nadać tempa, nie było możliwości zrealizowania jakiegoś znaczącego filmu, który uczyniłby ją gwiazdą.

Na początku lat 50. Alida wróciła do Europy. Grala w wielu francuskich i włoskich filmach. W 1954 roku odniosła wielki sukces rolą w „Zmysłach Luchino Viscontiego. Zagrała tam wenecką hrabinę, rozdartą między patriotyzmem, a grzesznym uczuciem do austriackiego oficera, w czasach XVIII wieku.

W latach 60. i 70. występowała u najlepszych włoskich reżyserów, takich jak Pier Paolo Pasolini („Król Edyp”, 1967), Dario Argento („Odgłosy”), czy Bernardo Bertolucci („Strategia pająka”, 1970; „1900”, 1976). Ostatnią rolę zagrała w filmie „Semana Santa” (2002).

Alida Valli zmarła 22 kwietnia 2006 roku w stolicy Włoch. Miała prawie 85 lat. Pochowano ją na Rome’s Verano Cemetery.

(Visited 34 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>