Karolina Łachmacka

Alice White

Alice White
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka filmowa ery kina niemego i ery kina dźwiękowego. Urodziła się jako Alva White 24 sierpnia 1904 roku w Paterson w stanie New Jersey. Uczęszczała do Hollywood High School wraz z przyszłymi gwiazdami, Joelem McCrea i Mary Brian. Po jej ukończeniu została sekretarką i współpracownicą Josefa von Sternberga, odpowiedzialną za zachowanie zgodności ze scenariuszem (tzw. ‘script girl’). Po kłótni z von Sternbergiem podjęła współpracę z Charlesem Chaplinem, który uznał, że powinna spróbować swoich sił jako aktorka.

Alice miała słodką i zabawną buzię i szybko zaczęto nazywać ją „pierwszą konkurencją dla Clary Bow”, ale jej kariera nie rozwijała się najlepiej. Po rolach będących raczej imitacją stylu Bow, dostrzegł ją reżyser i producent Mervyn Le Roy, odpowiedzialny późniejszymi czasy za rozwinięcie zainteresowania osobą nastoletniej Lany Turner. Jednym z jej pierwszych filmów dźwiękowych była „Dziewczyna z rewii” (1928). Ten film odniósł spory sukces i dzięki temu nakręcono „Show Girl In Hollywood” (1930).

Aktorka pomyślnie przeszła „próbę dźwięku”. W 1934 roku zagrała w swoim najpopularniejszym filmie, „Jimmy the Gent” z Bette Davis i Jimmym Cagneyem w rolach głównych.

Mimo obiecującej kariery, jej przygoda z filmem została brutalnie przekreślona przez skandal, w jaki wplątała się na początku lat 30. Alice żyła w związku z aktorem Jackiem Warburtonem i scenarzystą Sy’em Bartlettem jednocześnie. Mimo że zdecydowała się poślubić Barletta, jej reputacja została zszargana, a Alice zdegradowano do ról drugoplanowych. Potem oferty przestały napływać. Jej ostatnia rola to Gracie we „Flamingo Road” z 1949.

Alice rozwiodła się z Bartlettem po 4 latach związku. W 1941 poślubiła Jacka Robertsa, ale i z nim rozwiodła się, po 8 latach. Alice White zmarła na skutek komplikacji po wylewie 19 lutego 1983 roku w Los Angeles. Do ostatniej chwili był przy nim jej wieloletni przyjaciel Jeff Smeenge.

(Visited 35 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>