Karolina Łachmacka

Alice Faye

Alice Faye
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, znanego nie tylko z talentu aktorskiego, lecz także z wielkiej urody i talentu wokalnego. Przez pierwsze lata kariery dała się poznać jako gwiazda wytwórni 20th Century Fox, później jako współprowadząca program radiowy ze swoim mężem, Philem Harrisem.

Urodziła się w Nowym Jorku jako córka policjanta niemieckiego pochodzenia oraz jego żony, która miała amerykańskich i irlandzkich przodków. Zaczynała bardzo wcześnie, występując w wodewilu. W 1931 roku przeniosła się na Broadway. Występowała w radiu, gdzie po raz pierwszy spotkała Phila Harrisa, którego kilka lat później poślubiła.

Pierwszą wielką szansę na zaistnienie na ekranie otrzymała w wieku 19 lat. Wówczas Lilian Harvey zrezygnowała z głównej roli w „George White’s Scandals” (1934). Na początku Alice miała zagrać epizod z Rudy’m Vallee, skończyło się jednak na obsadzeniu jej w głównej roli. Darryl F. Zanuck wyczuł w niej potencjał i postanowił uczynić gwiazdą. Alice bardzo spodobała się publiczności. Uważano ją jednak za lepszą piosenkarkę niż aktorkę. O tym, że ma talent, przekonała niedowiarków rolą w „W starym Chicago„, u boku Tyrone’a Powera i nagrodzonej Oscarem Alice Brady.

W 1944 roku Alice zagrała w filmie „Upadły anioł„. Aktorkę jednak oburzył fakt, że wiele jej scen wycięto. Zanuck zrobił to, gdyż nie chciał, by Alice była konkurencją dla wschodzącej gwiazdy, Lindy Darnell. To Darnell miała błyszczeć w tym filmie. Alice była tak wzburzona, że bez słowa odeszła z wytwórni. Zanuck, zgodnie z przewidywaniami, zrujnował jej karierę. W tamtych czasach ludzie o jego pozycji mogli kilkoma telefonami zakończyć nawet najbardziej wybitną karierę. Tak też stało się z Alice Faye.

Alice była dwukrotnie zamężna. Małżeństwo z aktorem Tony’m Martinem zakończyło się po kilku latach. W 1941 roku Alice poślubiła Phila Harrisa, z którym była aż do jego śmierci. Aktorka urodziła mu dwie córki. Razem występowali w show radiowym, przyjaźnili się z Jackiem Benny’m. Przez lata odnosili na tej płaszczyźnie spore sukcesy, a ich związek miał się świetnie przez długi czas. Phil odszedł w 1995 roku, Alice zaś umarła 4 dni po swoich 83. urodzinach, na raka żołądka.

(Visited 28 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>