Karolina Łachmacka

Alexis Smith

Alexis Smith
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Kanadyjska aktorka, znana z kariery hollywoodzkiej. Laureatka nagrody teatralnej Tony dla najlepszej aktorki w musicalu.

Urodziła się w kanadyjskim Penticton jako Gladys Smith. Co ciekawe, była drugą Kanadyjką o karierze hollywoodzkiej, która się tak nazywała. Gladys Smith to także prawdziwe nazwisko Mary Pickford.

Była piękną, wysoką blondynką. Nosiła w wytwórni Warner Bros. stroje, które niegdyś miała na sobie Kay Francis. Jednak Francis była niższa, tak więc musiano kostiumy te dopasować do sylwetki Alexis.

Przez wiele lat musiała walczyć o pozycję w filmowych świecie. Agent Warnerów zauważył ją na Broadwayu i zaproponował kontrakt. Po jego podpisaniu okazało się, że czeka ją mnóstwo epizodów. Dopiero dzięki roli w „Wiernej nimfie Edmunda Gouldinga zyskała świetne recenzje i tym samym awansowała do bardziej znaczących ról. Zagrała m.in. w kolejnej ekranizacji „Of Human Bondage”, z 1946 roku. W 1942 roku w „Gentleman Jim” oraz w 1945 roku w „San Antonio” zagrała z Errolem Flynnem, z którym się zaprzyjaźniła. W 1947 roku partnerowała Humphreyowi Bogartowi w „The Two Mrs. Carrolls”. Na planie „Night and Day” (1946) grała z Cary Grantem. W 1951 partnerowała Bingowi Crosby’emu w „Przybywa narzeczony”. Inne jej filmy to „Konflikt” (1945) czy „Śpiący tygrys” (1954).

W 1971 roku wróciła na deski teatru. Rola w „Follies” zaowocowała nagrodą Tony dla najlepszej aktorki musicalowej. Zagrała też m.in. w nowej wersji scenicznej „Kobiet”.

W siódmym sezonie telenoweli „Dallas” pojawiła się gościnnie. Za swój gościnny występ w serialu „Zdrówko” w 1990 roku otrzymała nominację do Emmy.

Aktorka zmarła dzień po swoich 72. urodzinach na raka mózgu. Nie miała dzieci. Była żoną aktora Craiga Stevensa. Niektórzy twierdzą, że była lesbijką, bazując na tym, że homoseksualna pisarka Rita Mae Brown dedykowała jej swoją książkę pt. „Rubyfruit Jungle”.

(Visited 19 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>