Karolina Łachmacka

Agnes Moorehead

Agnes Moorehead
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Amerykańska aktorka, kilkukrotnie nominowana do Oscara. Mimo wielu wybitnych ról przez szeroką publiczność najbardziej znana jest jako Endora z serialu „Ożeniłem się z czarownicą” (1964-1972). Rzadko grywała role pierwszoplanowe. Zazwyczaj tworzyła wielkie kreacje charakterystyczne drugiego planu. Agnes zdobyła dwa Złote Globy i jedną Emmy, ponadto otrzymała łącznie 6 nominacji do tej nagrody, oraz 4 nominacje do Oscara.

Jej rodzina miała angielskie, irlandzkie, szkockie i walijskie korzenie. Ojciec Agnes był prezbiteriańskim pastorem, matka – byłą piosenkarką. Agnes pamiętała, że jej pierwszy występ miał miejsce, kiedy liczyła sobie 3 lata – wyrecytowała wówczas „Ojcze Nasz” w kościele ojca. Kiedy przeprowadzili się do St. Louis w Missouri, jej przekonanie, że powinna zostać aktorką było coraz mocniejsze. Agnes wspominała, że jej matka codziennie pytała ją: „Kim jesteś dzisiaj, Agnes?”, chcąc pobudzić jej wyobraźnię. Zapisała się do chóru i zawsze była osobą głęboko wierzącą, którą wspominano jako przybywającą na plan „z Biblią w jednym ręku i ze scenariuszem w drugiej”.

Skończyła szkołę średnią w 1918 roku. Jej ojciec nie miał nic przeciwko aktorstwu, jednak doradził Agnes, by zdobyła jakiś zawód, który gwarantowałby jej „wyjście awaryjne”. W wieku 23 lat Agnes skończyła biologię na Muskingum College, co uprawniało ją do nauczania tego przedmiotu. Jeszcze w czasie nauki występowała w sztukach szkolnego koła teatralnego. Później w tym college’u zrobiła doktorat z literatury. Zdobywała kolejne stopnie naukowe i uczyła w szkole, a nawet wykładała na Uniwersytecie w Wisconsin. Aktorka ukończyła też podyplomowe studia aktorskie na American Academy Of Dramatic Arts z wyróżnieniem.

Początki kariery były dla Agnes trudne. Ciężko było jej zarobić pieniądze na tyle, by się utrzymać, choć mogła znaleźć pracę na scenie. Wspominała, że przez cztery dni nic nie jadła. Te dni, jak sama powiedziała, „nauczyły ją wartości dolara”. Na szczęście udało jej się znaleźć dużo pracy w radiu. Była szczęśliwa z takiej możliwości, ponieważ radio wytrenowało jej głos. Poznała aktorkę Helen Hayes, która zachęciła ją do spróbowania swoich sił w filmie. Agnes została jednak odrzucona, ponieważ nie była typową ślicznotką. Wróciła więc na antenę radia.

Agnes poznała Orsona Wellesa i została w 1937 roku członkiem jego Mercury Theatre Group, której członkiem był też m.in. Joseph Cotten. Wystąpiła w jego słuchowisku radiowym „Julius Caesar”, potem „The Shadow”, a także „War of the Worlds”. W 1939 roku Welles przeniósł zespół do Hollywood, gdzie zaczął pracować dla RKO Pictures. Agnes zadebiutowała w „Obywatelu Kane” (1941), grając jego matkę. Już druga rola, Fanny we „Wspaniałości Ambersonów” (1942), zapewniła jej nominację do Oscara i nagrodę nowojorskiej krytyki. Następnie zagrała w „Podróży do krainy strachu” (1943). Rola w „Guwernantce” (1944) z Olivią de Havilland była dobra, ale film zrobił klapę. Kolejne lata przynosiły pamiętne kreacje w świetnych filmach: „Siódmy krzyż (1944), Od kiedy cię nie ma (1944), Dziwne losy Jane Eyre (1944), Pani Parkington (1944). W 1947 roku zagrała w „Mrocznym przejściu” (1947) z Humphrey’em Bogartem i Lauren Bacall. W połowie lat 40. podpisała kontrakt z MGM, otrzymując 6 tysięcy dolarów tygodniowo, a także pozwolenie na pracę w radiu, co było dość nietypowe dla wówczas zawieranych umów. Grywała też na Broadwayu, m.in. w sztuce „Don Juan w piekle” (1951-52). W radiu wystąpiła w sztuce „Pomyłka, proszę się wyłączyć!”, którą na ekran w 1948 przeniósł Anatole Litvak (wówczas główną rolę grała Barbara Stanwyck). Każdemu tę sztukę polecam; nasza polska, wielka aktorka Aleksandra Śląska zagrała w 1966 w teatrze telewizji w reżyserii Jerzego Gruzy w tej sztuce i zrobiła to wspaniale, a ja osobiście tę sztukę uwielbiam.

W 1964 roku rozpoczęła się emisja „Ożeniłem się z czarownicą”. Rola Endory przyniosła Agnes masową popularność, ale sama aktorka uważała to przedsięwzięcie za nie nad wyraz ambitne. Na początku miała zagrać tylko w kilkunastu odcinkach, jednak została na dłużej. Twierdziła, że bardzo miło współpracowało się z Elizabeth Montgomery.

Agnes wyszła za mąż za aktora Johna Griffitha Lee w 1930 roku. Rozwiedli się w 1952. Razem adoptowali osieroconego chłopca o imieniu Sean. Aktorka wychowywała go aż do momentu, gdy uciekł z domu. W 1954 roku poślubiła Roberta Gista, z którym rozwiodła się cztery lata później. Po jej śmierci rozsiano plotkę, jakoby Agnes była lesbijką, głównie z powodu tego, że Boze Hadleigh wymienia jej nazwisko w swojej książce „Hollywood Lesbians”, jednak nie jest to wydawnictwo uważane przez kogokolwiek poważnego za wiarygodne. Przyjaciele Agnes zaprzeczyli tym doniesieniom, choć niektórzy z nich otwarcie przyznawali się do swojego homoseksualizmu. Debbie Reynolds, która była najlepszą przyjaciółką starszej od niej o 31 lat Agnes, w rozmowie z historykiem filmu Robertem Osbornem zdecydowanie zaprzeczyła takim pogłoskom.

Agnes zmarła na raka macicy w wieku 73 lat. Spoczywa na Dayton Memorial Park w Deyton, Ohio.

(Visited 38 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>