Adrian Kaczyński

Życie Pi / Life of Pi (Ang Lee, 2012)

Życie Pi / Life of Pi (Ang Lee, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Życie Pi” jest ekranizacją powieści Yanna Martela pod tym samym tytułem. Opowiada o losach Pi Patela, który bo rozbiciu się statku, którym wraz z rodzicami miał przenieść się do Kanady, dryfuje po Pacyfiku w szalupie ratunkowej przez 227 dni. Towarzyszą mu hiena, zebra, orangutan i tygrys bengalski.

Początek zapowiadał wielkie emocje, ale od pewnego momentu z każdą minutą filmu fabuła staje się coraz mniej ciekawa i interesująca, co reżyser starał się zatuszować efektami 3D, które na estetach mogą robić wrażenie, ale dla mnie osobiście były zbędne. Taki regres obserwujemy niemal do zakończenia filmu, gdzie w końcowych scenach próbuje nam się udowodnić jakie to głębokie przesłanie ma ten film.

Nie do końca to połączenie sztuczek 3D z ‚ambitnym przekazem’ do mnie trafia, głównie  ze względu na dość komercyjny charakter produkcji, bo równie dobrze film mógłby być skrócony w niewielkim stopniu i pozbawiony efektów wizualnych, a tak mamy dość nużącą dłuższymi fragmentami fabułę okraszaną, jakby na silę, atrakcjami w trójwymiarze. Jednak z drugiej strony nadaje to trochę charakteru baśniowego, a patrząc przez pryzmat finału – biblijnej przypowieści. Miłym dla ucha dodatkiem okazała się być ścieżka dźwiękowa, która stara się w jakiś sposób wypełniać luki dialogowe.

Ciężko jest też powiedzieć coś pozytywnego o aktorstwie, bo te nie zachwyca, ale czego można było spodziewać się po osobach ze znikomym doświadczeniem (albo zupełnym brakiem), ale też nie były to jakieś wymagające wielkiego kunsztu role.Moje mieszane odczucia względem tego filmu potęguje będąca newralgicznym punktem mojej egzystencji tematyka religijna, która wydaje się najistotniejszym elementem filmu. Na szczęście reżyser pozostawia nam wolną wolę, co do interpretacji filmu oraz wyboru swojej ścieżki życia tak jak było w przypadku głównego bohatera – Pi.

Life of Pi (Ang Lee, 2012) a Life of Pi (Ang Lee, 2012)  s Life of Pi (Ang Lee, 2012)  aaa

(Visited 62 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>