Mariusz Czernic

Życie na podsłuchu / Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)

Życie na podsłuchu / Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Niestety ten film jest kolejnym dowodem na to, że Niemcy potrafią robić dobre filmy tylko wtedy, kiedy nawiązują do historii własnego kraju, a kiedy realizują komedię albo opowiadają o współczesności to nic dobrego z tego nie wychodzi. Życie na podsłuchu rozgrywa się w latach 80. XX wieku, kiedy to Niemcy były podzielone murem na Wschód i Zachód, a wysoko postawieni ministrowie za pomocą agentów Służby Bezpieczeństwa chcieli wyeliminować swoich rywali i wrogów. W tym celu inwigilowano każdego, kogo podejrzewano o nieakceptowanie obecnej władzy i próby jej zniszczenia za pomocą pióra lub maszyny do pisania.

Głównym bohaterem jest pisarz, autor sztuk teatralnych, u którego agenci Stasi zakładają liczne podsłuchy, by znaleźć jakikolwiek dowód na to, że pisarz coś knuje. Każdy szczegół zostanie nagrany na taśmę i zapisany w sprawozdaniu. Drugim ważnym bohaterem jest łysiejący agent SB, który otrzymuje zadanie, by większość swojego czasu spędzać na siedzeniu w słuchawkach i podsłuchiwaniu pisarza. Jeśli znajdzie dowody jego winy to może liczyć na awans, w przeciwnym razie może zostać zdegradowany. To zadanie powoduje, że zaczyna się zastanawiać nad sensem swojej pracy i w końcu zaczyna działać.

Robi wrażenie szczególnie prezentacja bohaterów tego sugestywnego dramatu. Mimo iż autor opowiada fikcyjną historię udaje mu się przekonać do prawdziwości przedstawionych zdarzeń. Agenci Służby Bezpieczeństwa nie używają przemocy, a mimo to ludzie się ich boją – podczas przesłuchania nie muszą bić, by uzyskać odpowiedni rezultat. Bohaterowie nie są tacy jak się wydają na pierwszy rzut oka. Agent SB o kamiennej twarzy zaczyna mieć skrupuły, podziwiana i pozornie silna aktorka okazuje się słabą kobietą, a poczciwy i spokojny pisarz zaczyna się buntować.

W każdym człowieku można odnaleźć zarówno wady jak i zalety i ten film przedstawia właśnie takie niejednoznaczne postaci, zróżnicowane charaktery i typy ludzkie – są bezwzględni karierowicze i ministrowie nadużywający władzy, są ludzie zajmujący się sztuką, np. aktorzy, ale okazuje się, że nie tylko aktorzy potrafią grać i udawać. Życie na podsłuchu to trzymający w nieustającym napięciu, niepozbawiony zwrotów akcji thriller, w którym narzędziem zbrodni jest maszyna do pisania. Film zdobył Oscara w kategorii ‚najlepszy film zagraniczny’ i ja mogę tylko dodać, że zasłużył na tę nagrodę. To jeden z najlepszych filmów niemieckich ostatnich lat.

 Das Leben der Anderen  aa Das Leben der AnderenDas Leben der Anderen  aaa

 

(Visited 128 times, 1 visits today)

One Response to Życie na podsłuchu / Das Leben der Anderen (Florian Henckel von Donnersmarck, 2006)

  1. Pingback: "Thorgal": ruszyły prace nad ekranizacją najsłynniejszego polskiego komiksu | Kinetoskop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>