Przemysław Sopocko

Zabawy z bronią / Bowling for Columbine (Michael Moore, 2002)

Zabawy z bronią / Bowling for Columbine (Michael Moore, 2002)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Michael Moore, znany demokrata, zajął się w dużej mierze sprawą strzelaniny w Columbine z 20 kwietnia 1999 r. Pomijam treść w stylu rozmowy z rannymi uczniami i nauczycielami, czy rozmowy o innych tego typu tragediach, choć rozmowa z ówczesnym (w 2002 r.) szefem Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (National Rifle Association) – samym Charltonem Hestonem (zm. 2008), laureatem Oscara (R), znanym z legendarnego „Ben-Hura”. Także Matt Stone (twórca „South Park”) i Marylin Manson wypowiadają się odnośnie przemocy.

Generalnie, dużo tam prawdy – wszechogarniająca przemoc w mediach, łatwy dostęp do broni w USA, bieda itd., ale to nie broń zabija, tylko ludzie jej używający. Tak samo twierdzenie, że w Texasie jest więcej przestępstw, skoro każdy ma tam broń , to zwyczajna bzdura. Porównanie do Kanady, której niemal każdy posiada broń myśliwską okazuje się ciekawym pomysłem. I skłania do myślenia, czemu kraj sąsiadujący z USA ma niższą liczbę przestępstw w liczbach bezwzględnych, a wręcz i procentowo.

Jedna rzecz rzuciła mi się w oczy, tak podkreślana na przykładzie Clintona – 20 kwietnia 1999 r. przed strzelaniną w Columbine, USAF (US Air Forces) dokonały bombardowania w Serbii i B. Clinton bardzo się cieszył z setek ofiar, a godzinę później ws. zabitych uczniów niemal płakał. Takie jest podejście  w USA – giną setki ludzi, tysiącie kilometrów od ich domów, nie ma sprawy. Zginie ktoś u nich – tragedia. Ta obojętność na los innych przeraża …

Podsumowując, „Zabawy z bronią” to ciekawy dokument o poważnej sprawie, jaką są tragedie z użyciem broni w USA, ale trzeba brać poprawkę na słowa Moore’a. Ale Oscar (R) za najlepszy film dokumentalny w pełni zasłużony.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>