Joanna Roman

Wszystko o Ewie / All About Eve (Joseph L. Mankiewicz, 1950)

Wszystko o Ewie / All About Eve (Joseph L. Mankiewicz, 1950)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Joseph L. Mankiewicz, reżyser późniejszej „Kleopatry” z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, podjął się stworzenia filmu „Wszystko o Ewie”. Obecnie sławnego poprzez epizodyczną rolę Marilyn Monroe, która wtedy dopiero rozpoczynała swoją ogromną karierę, a także budowała swój wizerunek „słodkiej idiotki”. Marilyn nie chciała, aby Hollywood i cały świat tak ją postrzegał, gdyż była zupełnie inną osobą. Jednak droga, którą obrała, doprowadziła ją na sam szczyt. „Wszystko o Ewie” jest dramatem wysokiej klasy, wyróżniającym się znakomitą grą aktorską. Anne Baxter i Bette Davis czarują, przedstawiając swoje postaci w niezwykły sposób.

Margo Channing to jedna z najpopularniejszych aktorek Broadwayu, a każdym swoim występem zachwyca ogromną publiczność. Do grona licznych jej wielbicielek zalicza się Eva, znająca niemal na pamięć jej każdą rolę. Wkrótce dochodzi do spotkania obu kobiet. Eva wzbudza współczucie aktorki, która postanawia zaopiekować się nią.

I tak Eva wkracza do świata sławy i pieniędzy. Dziewczyna pozostaje w cieniu Margo, pomagając jej uporządkować wszystkie sprawy. Z czasem jednak Eva staje się zagrożeniem dla wybitnej Margo, gdy w grę wchodzi ukochany mężczyzna gwiazdy. Jak się z czasem okazuje, nieśmiała Eva skrywa jakąś tajemnicę, knując przy tym intrygę.

„Wszystko o Ewie” zdobyło aż 6 Oscarów (najlepszy film w roku 1951, najlepszy aktor drugoplanowy dla George Sanders, najlepszy reżyser dla J. L. Mankiewicza, najlepsze kostiumy, najlepszy scenariusz i najlepszy dźwięk). Jak już wspominałam, wśród aktorów wyróżniają się szczególnie Anne Baxter i Bette Davis. Pierwsza z nich, wcielająca się w rolę Evy, ukazała cały sens i charakter tej postaci. Od przesadzonej słodkości i zachwytu do kłamstw i rywalizacji. Natomiast Margo Channing, grana przez Bette Davis, jest wyniosła. 40-letnia gwiazda jest pewna swojego sukcesu, lecz wciąż narzeka na swój wiek.

Kolejną rzeczą, która potrafi wyprowadzić ją z równowagi jest możliwość utracenia swojego ukochanego. Później Eva próbuje jej go odebrać, co jeszcze mocniej pogłębia nienawiść Margo. Utalentowana aktorka jest nieco oschła oraz dość często wybucha niekontrolowanym gniewem. Wady te działają na korzyść Evy, ponieważ wielu znajomych i przyjaciół Margo nie może już z nią wytrzymać. Kto ostatecznie „zwyciężył” musicie jednak dowiedzieć się sami.

„Wszystko o Ewie” to opowieść o świecie broadwayowskiego blichtru, o perfidii kobiecych i męskich relacji, miłości i zazdrości. Natomiast Claudia Casswell jest całkowitym przeciwieństwem pracowitej Eve. Została przedstawiona jako rozrywkowa dziewczyna, której głównym celem są pieniądze. Tymczasem Eva pragnie przejąć główne role Margo na Broadwayu.

Cudowne kostiumy, słusznie nagrodzone przez Akademię Filmową, wspaniale się prezentują. Muzyka jest z początku cicha i delikatna, by później zachwycić. Produkcja jest bardzo zaskakująca i nieprzewidywalna. W pierwszych minutach seansu ukazana jest końcówka filmu, z której jednoznacznie możemy odczytać jego zakończenie.

Natomiast późniejsza akcja przedstawia wspomnianą końcówkę w zupełnie innym świetle. Taki zabieg idealnie ukazuje wspaniałe wyczucie Mankiewicza. Na uwagę zasługuje również fakt, że „All About Eve” znalazło się na liście 100 najlepszych amerykańskich filmów. Produkcja ta jest pozycją niemal obowiązkową, i to nie tylko dla wielbicieli starego kina!


All About Eve, 1950 aAll About Eve, 1950 aaAll About Eve, 1950

(Visited 48 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>