Adrian Kaczyński

Wilk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (Martin Scorsese, 2013)

Wilk z Wall Street / The Wolf of Wall Street (Martin Scorsese, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Martin Scorsese to już żywa legenda kina światowego. W swojej filmografii ma już wiele kultowych produkcji, a co najważniejsze rozwija się i uczy wraz z rozkwitem kinematografii. Nie pozostając w tyle za najnowszymi trendami poczynił w ostatnim roku kino typowo rozrywkowe mające jednak jego charakterystyczny sznyt, który dodaje mu stylowości i pewnego rodzaju wdzięku.

W „Wilku z Wall Street” reżyser prezentuje pozorne, iluzoryczne szczęście na autentycznym przykładzie maklera giełdowego, który wspiął się na szczyty jedynie dzięki ciężkiej pracy i ambicjom. Ta historia przekornie udowadnia, że ziszczenie słynnego ‚american dream’ nie daje tak upragnionego szczęœścia.

Wilk z Wall Street” to przede wszystkim forsa, pogoń za nią, seks, narkotyki i imprezy, czyli wszystko to, co cieszy się w kinie największą popularnoœcią. Scorsese wszystkie te wyeksploatowane elementy dosyć udanie łączy i znakomicie puentuje. Jednakże owa puenta jak i nieco wyœświechtana tematyka filmu nie jest niczym nowym, dlatego niektórych może już to powoli nudzić – zwłaszcza, że fragmentami „Wilk…” potrafi nieco nużyć, o co w około trzygodzinnym filmie nie jest wcale trudno.

Komediowy ton nadany przez reżysera ułatwia znacznie podejście do produkcji oraz pokazuje, że Scorsese potrafi również stworzyć niemal kompletny obraz nie tylko na poważnie i to w gatunku, z którym za specjalnie nie jest kojarzony. W tym tkwi geniusz wielkiego reżysera. Na równie wielkie słowa uznania, jeœli nie większe, zasługuje aktorski kameleon – Leonardo DiCaprio, który po raz kolejny pokazuje swój kunszt i predyspozycje. Tylko kiedy dostanie tego Oscara?

Wilk z Wall Street” w moim odczuciu nie jest najlepszym, ani nawet jednym z najlepszych filmów, które wyszły spod ręki Martina Scorsese. Sądzę, że nie przetrwa próby czasu i kiedyś utknie w otchłani kultowych tytułów amerykańskiego reżysera. Jednakże ten film to nadal porządnie zrealizowana produkcja, którą się po prostu dobrze ogląda. Ale czy wszystkim to wystarczy by uznać ten film za wybitny?

(Visited 33 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>