Mariusz Czernic

Wątpliwość / Doubt (John Patrick Shanley, 2008)

Wątpliwość / Doubt (John Patrick Shanley, 2008)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

J.P. Shanley to laureat Oscara za scenariusz (Wpływ księżyca Normana Jewisona), także reżyser i autor sztuk teatralnych, w tym nagrodzonej Pulitzerem sztuki pt. Wątpliwość. Przygotowując ekranizację tej psychodramy Shanley zgromadził na planie utalentowanych aktorów, którzy mogli uwiarygodnić psychologicznie tę opowieść. Dzięki sprawnie napisanemu tekstowi i dobrym kreacjom udało się reżyserowi zasiać w widzach ziarno wątpliwości co do charakteru postaci, ich prawdopodobnych grzechów i faktycznego przebiegu zdarzeń. Rzecz rozgrywa się w katolickiej szkole rządzonej przez nieustępliwą i despotyczną dyrektorkę. Nie mając żadnych dowodów, sugerując się własną intuicją i podejrzeniami jednej z nauczycielek, oskarża księdza-wuefistę o „niewłaściwy kontakt” z czarnoskórym uczniem, czyli mówiąc wprost – o pedofilię.

W czasach obecnych pedofilia to dość poważny problem społeczny, który istnieje także wśród przedstawicieli kleru. Wiemy o tym chociażby z mediów. I chociaż akcja filmu rozgrywa się rok po zabiciu Kennedy’ego (lata 60-te, gdy powoli zanikała segregacja rasowa) to problemy tu przedstawione są uniwersalne i aktualne. Nietolerancja, konflikt starej szkoły z nowoczesnością, oskarżenia wywnioskowane na podstawie przeczuć to dość istotne wątki scenariusza. Nie ma wątpliwości, że plotka to dzieło Szatana, ale nawet po takie dzieła sięgają ludzie Kościoła. Gdy ksiądz lub zakonnica popełni ciężki grzech to może się wyspowiadać i już po wszystkim, nie trzeba z tym iść do sądu ani na policję. Wątpliwości budzi więc nie tylko postępowanie ojca Flynna, ale także przypuszczenie, że siostrze Beauvier wcale nie chodzi o sprawiedliwość. Ona prawdopodobnie chce się pozbyć księdza, gdyż nie podobają się jej jego pomysły i poglądy.

Gdy w jednej scenie występują takie tuzy jak Meryl Streep i Philip Seymour Hoffman to tylko oni się liczą. Nie zwraca się wtedy uwagi na scenografię, nieważne są także stroje które noszą (w tym przypadku habity) – istotny jest tylko konflikt dwóch wyrazistych, wieloznacznych i złożonych postaci. P.S. Hoffman wygląda raczej na krętacza niż przyzwoitego duchownego, ale rolę Flynna zagrał tak poruszająco że trudno wierzyć w jego winę. Siostra Beauvier grana przez Meryl Streep wydaje się bardziej perfidna, oschła i wyrachowana. Aby dopiąć celu nie cofnie się przed niczym – gotowa jest zszargać opinię szanowanego księdza. Zarówno Hoffman jak i Streep dostali nominacje do Oscara za swoje występy. W ten sam sposób doceniono aktorki drugoplanowe: Amy Adams i Violę Davis, ale bledną one w starciu z protagonistami tego wzruszającego dramatu.

Wątpliwość to bezapelacyjnie film niebanalny, niejednoznaczny i psychologicznie wiarygodny, a także niepozbawiony metafor (np. wypatroszenie poduszki na wietrze jako metafora plotki). Łatwo jest osądzać, znacznie trudniej jest obdarzyć kogoś protekcją – zdaje się mówić reżyser. Wybitne aktorstwo w zderzeniu z inteligentnie poprowadzoną fabułą oznaczają w tym przypadku wartościowy i przejmujący film o rzeczach istotnych, które dotyczą każdego człowieka. Bo każdego dręczą wątpliwości, niektórzy zastanawiają się długo nad błahymi sprawami, inni podejmują szybkie decyzje w sprawach ważnych, które mogą zaważyć na czyimś życiu. Co zrobić, gdy pojawią się wątpliwości? Posłuchać głosu rozsądku, zasugerować się opinią kogoś innego, a może nie robić nic, aby nikomu nie zaszkodzić? Film Shanleya nie udziela odpowiedzi – namawia tylko, by samemu jej poszukać.

Doubt (John Patrick Shanley, 2008) aa Doubt (John Patrick Shanley, 2008) asdDoubt (John Patrick Shanley, 2008)  aaa

(Visited 41 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>