Adrian Kaczyński

U niej w domu / Dans la maison (François Ozon, 2012)

U niej w domu / Dans la maison (François Ozon, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

François Ozon jest jednym z twórców, którzy trzymają się wcześniej obranej drogi. I tak jak w „Basenie” bawi się widzem sprawiając, że nie jest w stanie oderwać wzroku od tej hipnotycznej historii na ekranie. Jej głównym magnesem jest wmieszanie w świat filmu książkowej opowieści, gdzie fikcja mocno miesza się z rzeczywistością i to w taki sposób, że finalnie ciężko stwierdzić co działo się w wyobraźni postaci, a co było częścią ich filmowo-realnego życia.

W przeciwieństwie do wspomnianego już „Basenu” zakończenie „U niej w domu” nie jest już takie jednoznaczne. Na przykładzie francuskiego reżysera widać jak nośny, intrygujący, oryginalny i jednocześnie atrakcyjny sposób sprzedania historii wybrał. W dodatku schemat, który obrał za każdym razem kipi świeżością i żaden z kolejnych tytułów nie trąci odgrzewanym kotletem.

Co więcej uważam, że Ozon robi zauważalne postępy, a jego filmy mimo wspólnego mianownika różnią się od siebie. No, może z wyjątkiem tego wszechobecnego zaciekawienia losami bohaterów i następowania kolejnych wydarzeń. „U niej w domu” wciąga jak bardzo dobra książka, której nie sposób nie przeczytać od deski do deski.

U niej w domu” to film magiczny, oferujący niezwykły klimat wzbogacony świetną muzyką i lekką nutką humoru tak charakterystyczny dla Françoisa Ozona. Film ten też sięga do najgłębszych pokładów ludzkiej ciekawości, które ujawniają się w różnych momentach życia. Czy to gdy obserwujemy, czy plotkujemy na temat Hanki z osiedlowego warzywniaka.

Ta ciekawość objawia się również na różnej maści portalach, gdzie najlepiej sprzedają się ciekawostki z życia innych ludzi. Ozon podjął dobry trop (przy dużym udziale Juana Mayorga – twórcy sztuki, z której czerpał reżyser) i świetnie wplótł go w swój zeszłoroczny film.

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>