Adrian Kaczyński

Tylko kochankowie przeżyją / Only Lovers Left Alive (Jim Jarmusch, 2013)

Tylko kochankowie przeżyją / Only Lovers Left Alive (Jim Jarmusch, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jim Jarmusch, którego największym fanem z pewnością nie jestem, w swojej najnowszej produkcji serwuje niezwykłą, nostalgiczno-egzystencjonalną historię miłosną pary wampirów z kilkuwiekowym stażem. Adam i Eve’a żyją osobno. Mieszkają w odległych od siebie częściach planety oraz różnie radzą sobie we współczesnym świecie pełnym ‚zombie’ jak nazywa ludzi główny bohater opowieści. Ciekaw jestem genezy ‚zombie’, ale jak mniemam wzięło się to od ludzkiego sposobu życia pozbawionego esencji.

Przedstawiony przez Jarmuscha świat pełen kontrastów i sprzeczności ma bardzo osobliwy klimat. Tę poetycką opowieść o ponadczasowej, a może i nieśmiertelnej miłości dopełnia genialna, ponura muzyka połączona z bólem istnienia romantyka Adama oraz atmosfera tajemniczości, gdyż nie wiadomo, w którym kierunku podążą bohaterowie i oś filmu. Jednak bez tej muzyki „Tylko kochankowie przeżyją” nie byłby tym samym filmem. Można rzec, że ścieżka dźwiękowa jest jednym z głównych bohaterów tej produkcji i będzie żyć własnym życiem wiecznym, podobnie jak wampiry.

Mozolnie prowadzona fabuła bije monotonnością, podobnie jak smutne żywota Adama i Eve’y. Dlatego pod tym względem „Tylko kochankowie przeżyją” to trudny i ciężki kawałek chleba, bo nie dość, że akcji brak, to zmuszani jesteśmy do upajania się bólem egzystencjalnym. Jednak świetnie zbudowane postaci potrafią zaintrygować skutecznie skupiając uwagę widza na sobie i pozostawiając całą fabułę nieco w tle. Zagadką pozostaje natomiast zamysł Jarmuscha.

Czy jego obraz jest poetycką opowieścią o miłości, trudach życia, outsiderach-artystach żyjących na uboczu pod przykrywką bardzo ludzkich wampirów, czy snobach gardzącymi mniej wykształconymi ludźmi, którzy nie znają kultury wysokiej? A może wszystko razem? Zapewne każdy znajdzie tu jakąś odpowiedź dla siebie.

(Visited 45 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>