Agata Malinowska

Taxi (Jafar Panahi, 2015)

Taxi (Jafar Panahi, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Jestem reżyserem. Nie mogę robić nic innego, jak tylko kręcić filmy. Kino to mój środek wyrazu i sens mojego życia. Nic nie powstrzyma mnie przed tworzeniem filmów…. – tak pisze o sobie Jafar Panahi, irański reżyser, który od przeszło czterech lat obłożony jest zakazem pracy twórczej. Dowodem jego artystycznej determinacji są kolejne filmy szmuglowane z Iranu wprost na ekrany kin prestiżowych festiwali europejskich. W tym ten najnowszy – Taxi – nakręcony głównie kamerą zainstalowaną w taksówce, którą reżyser wozi pasażerów po Teheranie.

Taksówkarz podobno z Panahiego nieszczególny, za to filmowiec – naprawdę wyborny. Taxi to wdzięczna, ale i bardzo poważna, refleksja nad wolnością artysty w państwie rządzonym przez reżim. Nie tylko zresztą artysty, choć tworzenie filmów jest tu ośrodkiem wielu dysput, m.in. z siostrzenicą, która bardzo chciałaby nakręcić do szkoły jakiś krótki metraż zgodny z zaleceniami nauczycielki. Nie wie jednak, jak miałaby to zrobić. Będąc jeszcze dzieckiem, nie nauczyła się kroków tego tańca, którego od niej wymagają. Na razie dowiedziała się tyle, że chodząc po prostu z kamerą po mieście, znaczniej łatwiej jest natrafić na to, co nie pasuje do wymogów, niż na coś stosownego.

Spośród niewielkiej grupki pasażerów, których wiezie reżyser, większość ma z restrykcyjnym państwem niejednoznaczne relacje. Niewielkie grzeszki, takie jak potajemne oglądanie w domu zachodnich filmów, są na porządku dziennym. Życie próbuje płynąć własnym trybem, choć okazyjne pokazowe aresztowania i egzekucje przypominają, kto rządzi i jakie są tego konsekwencje. Jedno jest w tym wszystkim pewne – przy współczesnym stanie technologii zakazanie komuś zrobienia filmu to zadanie właściwie niewykonalne.

(Visited 17 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>