Adrian Kaczyński

Taśma / Tape (Richard Linklater, 2001)

Taśma / Tape (Richard Linklater, 2001)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Dwaj kumple z liceum spotykają się po latach przy okazji udziału w festiwalu filmowym jednego z nich. Vince (Ethan Hawke) jest strażakiem i drobnym dilerem, natomiast John (Robert Sean Leonard) początkującym reżyserem. Vince mimo upływu lat nie wybaczył przyjacielowi tego, że odbił mu jego pierwszą miłość, a John początkowo nie wie o co cała afera i o co toczy się gra.

Temat nieco już wyświechtany, jedno pomieszczenie, trzech aktorów – wydaje się, że to nic niezwykłego. Jednak Richard Linklater zrobił z tego obraz niesamowity. Od samego początku reżyser niespiesznie wprowadza nas w główny wątek filmu, co powoduje powolne, ale odpowiednie budowanie napięcia. Dobrze, że nie robi tego gwałtownie, bo zniszczyłoby to zupełnie klimat filmu – widać Linklater zna się na swoim fachu. Praca kamery pozwalała na to by poczuć się uczestnikiem sporu, pomiędzy Vincem i Johnem, obecnym z nimi w tym samym pomieszczeniu.

Atmosfera moralnej rozgrywki pomiędzy bohaterami gęstnieje, w małym pokoju, z minuty na minutę nie tylko dzięki świetnej grze aktorskiej Ethana Hawke’a, Umy Thurman i Roberta Seana Leonarda, ale i ujęciach kamery skupiających uwagę na spojrzeniach i gestach bohaterów. Bitwa tocząca się na planie ma pozwolić na zrozumienie kwestii moralności, miłości  i przyjaźni, a tytułowa „Taśma” której zawartość staje się wyrzutem sumienia jednego z bohaterów dowodzi nieograniczonych możliwości manipulacji.

Dodatkowym atutem jest niepewność, która towarzyszy niemal do ostatniej sceny, ja osobiście czułem się momentami zagubiony nie wiedząc komu wierzyć, kto ma racje i co się wydarzyło naprawdę. Linklater, twórca takich filmów jak „Uczniowska balanga”, czy „Przed wschodem słońca” nie zawodzi i tym razem, a poprzez „Taśmę” zafundował nam niemałą psychodramę, która jest pełna emocji,  napięcia i wybornej gry aktorskiej.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>