Agata Malinowska

Sworn Virgin (Laura Bispuri, 2015)

Sworn Virgin (Laura Bispuri, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

To już kolejny, po Przebaczeniu krwi, film prezentowany na Berlinale, który zajmuje się osobliwościami albańskiego prawa zwyczajowego – kodeksu Kanun. Bohaterka Sworn virgin to Mark – kobieta, która skorzystała z określonej w kodeksie możliwości ogłoszenia się mężczyzną.

Osoby takie, w zamian za przysługujące mężczyznom prawa i męskie imię, muszą wyrzec się miłości i do końca życia zachować celibat. Decyzja, którą podejmuje Mark/Hana, nadszarpuje bliską jak dotąd więź z siostrą. Po latach obie spotkają się z dala od swej rodzinnej wioski, we włoskim mieście, gdzie Mark spróbuje odzyskać kobiecość, której niegdyś się wyrzekł.

Portretując zanikającą już tradycję, Bispuri w istocie opowiada o problemach uniwersalnych – poszukiwaniu własnej tożsamości i istocie kobiecości. W wielu miejscach na Ziemi tożsamość płciowa przestaje podlegać narzuconym przez społeczeństwo rygorom i rozsadza dotychczas jasno określone, ciasne ramy.

Możemy wreszcie poznać jej prawdziwą płynność i różnorodność. Film i literatura przybliżają nam zarówno radość tych, którzy odnaleźli siebie, jak i cierpienie tych, którzy musieli się siebie wyrzec. Sworn virgin to opowieść o jednych i o drugich.

(Visited 22 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>