Adrian Kaczyński

Przeklęta liga / The Damned United (Tom Hooper, 2009)

Przeklęta liga / The Damned United (Tom Hooper, 2009)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Futbol w swojej bogatej historii miewał różnych barwnych bohaterów: charyzmatycznych, pysznych, przesadnie ambitnych, bądź brutali. Jednak nie wszyscy wyróżniający się pod tymi względami należeli do ścisłej czołówki pod względem umiejętności piłkarskich, czy to trenerskich. Przedstawienia jednej z legend podjęli się specjaliści od przenoszenia prawdziwych wydarzeń na ekran, czyli Tom Hooper („Jak zostać królem”) oraz Peter Morgan („Ostatni król Szkocji”, „Frost/Nixon”) fundując tym razem piłkarską opowieść o przyjaźni, ambicjach, przesadnej (niekiedy) rywalizacji, która zagości niejednokrotnie w odtwarzaczu DVD każdego piłkarskiego fana.

Głównym bohaterem jest Brian Clough uznawany za najlepszego brytyjskiego menadżera w historii. Stylem wypowiedzi i charakterem łudząco przypomina go Jose Mourinho, którego teksty wyglądają żywcem przejęte od Briana Clougha. Poznajemy go w momencie, gdy wraz z Peterem Taylorem prowadzą II-ligowe Derby County i mimo słabej postawy w lidze dobrze sobie radzą w Pucharze Anglii, gdzie czeka ich rywalizacja z ówczesnym brytyjskim potentatem – Leeds United dowodzonym przez Dona Reviego. To za sprawą trenera drużyny przeciwnej, który nie podaje ręki menadżerowi Leeds, kształtuje się dalszy rozwój i kierunek kariery Clougha. Od tego momentu nasz główny bohater ponad wszystko stawia sobie za cel pokonanie Leeds i Dona Reviego. Konflikt pomiędzy Realem a Barceloną to przy tej waśni pikuś ;).

Twórcy filmu spisali się genialnie znakomicie odwzorowując klimat lat 60. i 70. i dołączając do tego oryginalne wstawki (m.in. bramka Domarskiego w zwycięskim remisie z Anglią) z meczów, czy wywiadów. Historia mimo, że wydaje się być znana wielu fanom piłki kopanej to i tak wzbudza ogromne emocje głównie dzięki starciu dwóch charakterów (zwłaszcza kontrowersyjnego Clougha) i ich futbolowej wizji gry. Myślę, że to właśnie dla tych znających tę historię przed obejrzeniem filmu będzie on stanowić większą frajdę przez sposób w jaki „Przeklęta liga” została zrealizowana. W mojej opinii jeden z najlepszych filmów o tematyce sportowej.

Na płycie znajduje się wiele interesujących materiałów: wywiady z twórcami filmu oraz Martinem Sheenem,”making of”, sceny niewykorzystane, reportaż dotyczący przygotowań Sheena do roli oraz gratka dla fanów futbolu, czyli krótki dokument traktujący o piłkarskich latach 70.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>