Mariusz Czernic

Prawo zemsty / Law Abiding Citizen (F. Gary Gray, 2009)

Prawo zemsty / Law Abiding Citizen (F. Gary Gray, 2009)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj
„Każdy powinien odpowiadać za swoje czyny”. Takie motto przyświeca niemal każdemu thrillerowi lub filmowi sensacyjnemu. Kiedy więc na początku filmu Prawo zemsty widzimy jak mężczyzna jest świadkiem śmierci żony i córki możemy się łatwo domyśleć, że oto jesteśmy świadkami narodzin nowego mściciela, którego celem życia będzie wymierzenie sprawiedliwości oprawcom. A polski tytuł utwierdza nas w tym przekonaniu. W kolejnych scenach poznajemy prokuratora, który decyduje się na ugodę z mordercą i to sprawia, że frustracja i wściekłość narasta coraz bardziej u poszkodowanego mężczyzny. Jednak ten film zaskakuje, nie jest to typowa, przewidywalna opowieść o zemście jakich wiele. Podobnie jak w swoich wczesnych filmach, Desperatki i Negocjator, F. Gary Gray pokazuje desperacką walkę człowieka z systemem, który niszczy uczciwych obywateli.

Film dość jasno przedstawia błędy wymiaru sprawiedliwości. Na początku pokazano, w jaki sposób przepisy prawa mogą doprowadzić do absurdalnej sytuacji, kiedy to morderca unika kary, na którą zasłużył. To wydarzenie stanie się początkiem gry, której zasady będą ustalane przez 10 lat, by potem rozstawić pionki i rozpocząć działania mające doprowadzić do unicestwienia przeciwnika. A przeciwnikiem jest cały system wraz z licznymi pracownikami, którzy ustalają i przestrzegają określonych przepisów, a liczne niejasności i luki w tych przepisach pozwalają przestępcom uniknąć kary. Sposób, w jaki główny bohater próbuje naprawić świat nie jest na pewno skuteczny i zamiast oczekiwanych rezultatów przynosi tylko śmierć i zniszczenie, ale to tylko jeszcze bardziej podkreśla, że prawo zemsty jest w większym stopniu bezsensowne niż system norm prawnych, mający zapewnić bezpieczeństwo, a okazujący się niesprawny, niekompletny, nie do końca uczciwy.

Dynamiczny, wciągający i pełen akcji dramat sensacyjny o tym, jak jedno tragiczne wydarzenie może zmienić uczciwego człowieka w szalonego, bezlitosnego i pozbawionego uczuć zabójcę. Tu chodzi już nie o zemstę, ale o naprawienie wadliwej instytucji, która nieskutecznie broni praw przykładnych obywateli. Jeden człowiek, obmyślając strategię i realizując ten plan z bezgranicznym okrucieństwem, daje krwawą lekcję tym pracownikom, którzy powinni stać na straży prawa i porządku. Aby tę lekcję zapamiętali łamie zasady przyzwoitości, nie oszczędzając nawet niewinnych ludzi. Reżyser filmu wraz ze scenarzystą doskonale zatuszowali granicę między dobrem a złem. Dzięki temu widz nie ma pewności, komu powinien kibicować. Czy mścicielowi, który oprócz bystrego umysłu i przenikliwości posiada też psychopatyczne skłonności? Czy prokuratorowi, który działa zgodnie z prawem, ale niezgodnie z własnym sumieniem – dla którego praca i kariera są ważniejsze niż sprawiedliwość, a nawet niż własna rodzina?

Film F. Gary’ego Graya to całkiem niezłe kino sensacyjne, które oprócz wielu zalet posiada też wady typowe dla tego gatunku. Aktorskie kreacje Gerarda Butlera i Jamie’go Foxxa nie zachwycają, są standardowe i tych aktorów stać na więcej. W obsadzie można też wypatrzyć popularną ostatnio Violę Davis w roli twardej i zdecydowanej pani burmistrz. Chociaż scenariusz ma ambicje wyjścia poza schemat w stronę moralitetu, to postacie, szczególnie w końcówce, tracą wiarygodność. Próby zaskoczenia widzów, przez długi czas skuteczne, w końcowych partiach filmu rażą brakiem logiki. Wartka akcja, nieprzewidziane sytuacje, cienka granica pomiędzy dobrem i złem, okrutna przemoc i niezłe dialogi, szczególnie między dwójką głównych bohaterów to atuty, które kolidują tu z nieprzemyślanymi pomysłami scenarzysty i reżysera, zbliżającymi ten film w stronę bezmyślnej krwawej jatki. Jednak Prawo zemsty w ogólnym rozrachunku okazuje się zaskakująco świeżą produkcją dostarczającą widzom mocnych wrażeń.

Law Abiding Citizen (F. Gary Gray, 2009)  aaa Law Abiding Citizen (F. Gary Gray, 2009)  aa Law Abiding Citizen (F. Gary Gray, 2009)

(Visited 94 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>