Agata Malinowska

Perłowy guzik / The Pearl Button (Patricio Guzmán, 2015)

Perłowy guzik / The Pearl Button (Patricio Guzmán, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Reżyser Tęskoty za światłem powraca z dokumentalnym filmem o wodzie, kosmosie, eksterminacji i Chile. Ten, kto widział Tęsknotę… zapewne zna już skłonność Guzmána do łączenia rzeczy pozornie odległych. Pozostali będą zapewne zaskoczeni tą kapryśną narracją, splatającą dramatyczną historię rdzennych mieszkańców Patagonii z równie dramatycznym losem „znikniętych” obywateli Chile – ofiar wojskowej dyktatury.

Wątki te łączy oczywiście morze. Indianie przemierzali je swobodnie w swych łodziach. Dziś żyje ich już niewielu, zdziesiątkowanych przez masakry na tle etnicznym, choroby i alkoholizm. Dla „znikniętych” morze było grobem – utopiono w nim wiele ciał, zmaltretowanych nieludzkimi torturami i obciążonych szynami, by woda nie wyrzuciła ich na brzeg.

Guzmán, ze swoją emocjonalną narracją, wywoływaniem duchów i opowieściami o kwazarach wplecionymi w wywiady z dawnymi dysydentami, to dla mnie bardziej szaman niż dokumentalista. Nie jestem pewna, czy jest to obiektywna wada. Poszerzanie granic uprawianego gatunku zwykle traktuję jako wartość samą w sobie, jednak medytacje o pamięci wody chyba do mnie nie przemawiają.

(Visited 31 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>