Adrian Kaczyński

ParaNorman (Chris Butler, Sam Fell, 2012)

ParaNorman (Chris Butler, Sam Fell, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Norman jest spokojnym i wrażliwym chłopcem. Gdyby nie to, że rozmawia z duchami nie wyróżniałby się spośród rówieśników. Niestety nikt nie wierzy w jego paranormalne zdolności, nawet rodzicom kończy się cierpliwość w stosunku do niego. Na domiar złego w szkole uważany jest za świra. Pewnego dnia Norman dowiaduje się, że nad miastem wisi klątwa bezwzględnej czarownicy i tylko on może uratować jego mieszkańców.

Tego mi brakowało. Świetna animacja, mocno zarysowane postaci, które razem tworzą przyjemne w oglądaniu kino. Lekki, nienachalny humor świetnie wpleciony w fabułę powinien przypaść większości do gustu. Najzabawniejszy wydaje się być nowy przyjaciel Normana – Neil, który zabawne teksty przeplata dojrzałymi, jak na niego, wywodami. Dialogi i ekspresja głosu są odpowiednio dopasowane do każdej z postaci i to chyba głównie dzięki polskiemu dubbingowi, który mnie pozytywnie zaskoczył i w mojej opinii jest to jeden z nielicznych filmów do którego nie mam pod tym względem zastrzeżeń.

Reżyserowi też nie można wiele zarzucić, bo fabuła jest oryginalna, ciekawa, intrygująca i posiada też sceny z morałem, których brakuje w ostatnich latach animacjom (zwłaszcza tym skierowanym do dzieci). Ciężko jest określić przedział wiekowy do, którego skierowany jest ten film, ale z pewnością nie jest to film dla maluchów. Wydaje mi się, że 10 lat powinno być taką granicą chociażby ze względu na nieco horrorowy klimat, mroczną kolorystykę i niektóre dialogi. Mimo wszystko uważam tę pozycję za obowiązkową i polecam każdemu kinomanowi niezależnie od tego czy jest fanem animacji, czy innego gatunku.

(Visited 39 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>