Karolina Łachmacka

Oszukana / Changeling (2008)

Oszukana / Changeling (2008)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Angelina Jolie to od kilkunastu lat największa gwiazda Hollywood. Od kiedy soczyście złożyła pocałunek na ustach swego brata, odbierając Oskara w 2000 roku stale wywołuje sensacje. Jej związek z Bradem Pittem, kolejne ciąże, działalność dobroczynna, wreszcie każdy spadek wagi czy nowy tatuaż, skutecznie przyćmiewają jej, bądź co bądź, duży aktorski talent oraz osobowość czy charyzmę ekranową. A pomimo to Jolie, po kilku latach wypełnionych komercyjnych ról w kasowych mediach, jak seria o Larze Croft, skutecznie zbaczała na drogę połączenia tej właśnie komercji ze sztuką. Efektem tego był „Turysta” (2010) czy niedawna „Czarownica” (2014), a wcześniej właśnie „Oszukana” (2008) w reżyserii Clinta Eastwooda.

Historia przedstawiona w „Oszukanej” była świetnym materiałem na film. Ameryka lat 20. Młoda samotna matka Christine Collins (Jolie) doświadcza osobistej tragedii, kiedy znika jej syn, Walter. Policja nie zamierza za bardzo się wysilać i, mówiąc brzydko, chce „ukręcić sprawie łeb”. Pojawia się chłopiec, który twierdzi, że jest Walterem. Czy jednak może się pomylić matka? Christine jest pewna, że dziecko nie jest tym, za kogo się podaje. Kiedy kobieta głośno mówi o godnym pożałowania postępowaniu stróżów prawa, spotyka ją kolejny dramat.

Z całą pewnością „Oszukana” to jeden z ciekawszych filmów ostatnich lat. Eastwood, autor „Gran Torino” (2010) czy obsypanego nagrodami obrazu „Za wszelką cenę” (2004), skutecznie i ciekawie prowadzi swoją historię. Kolejne detale, które ujawniają się na drodze ku prawdzie składają się w spójną, wciągającą opowieść. Do tego wszystkiego magia lat 20. XX wieku, dobra scenografia i kostiumy – szczególnie te noszone przez piękną Angelinę, która w krótkiej fryzurze wygląda doskonale.

Oczywiście, są też słabsze punkty tej historii. Chłopczyk opowiadający, że jest synem Christine, nawet w rozmowie nią przypomina postać z science fiction, a nie porywającego dramatu. Poza tym, chociaż Angelina świetnie prezentuje się w strojach, jest wręcz zbyt elegancka, zupełnie, jakby pochodziła z wyższych sfer. Są to jednak detale, które nieznacznie wpływają na całość.

Najmocniejszym punktem „Oszukanej” jest rola Angeliny. Ponoć o rolę Christine ubiegały się Reese Witherspoon czy Hilary Swank. Ta druga zagrała w „Za wszelką cenę” Eastwooda i zgarnęła drugiego w karierze Oskara. Ponoć Eastwood optował za Jolie wiedziony podsuniętym mu argumentem, że najlepiej wpisuje się ona w czasy, w których toczy się film. Widziana na co dzień na licznych okładkach aktorka może wydać się nie do poznania. Może to jednak świadczyć na jej korzyść. Nominacja do Oskara jak najbardziej zasłużona.

„Oszukana” (2008) to wciągająca historia, która oferuje dobre kino z jedną z najlepszych aktorek współczesnego Hollywood.  Warto poświęcić mu te ponad dwie godziny.

Trailer

Galeria

(Visited 51 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>