Adrian Kaczyński

Operacja Argo / Argo (Ben Affleck, 2012)

Operacja Argo / Argo (Ben Affleck, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Oparta na prawdziwych wydarzeniach fabuła ‚Operacji Argo’  opowiada o kuluarach tajnej misji ratowania 6 pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którzy zdołali uciec w czasie ataku bojówek na amerykańską ambasadę w Teheranie ukrywając się w domu kanadyjskiego ambasadora.

Wydaje się, że fabuła nie jest oryginalna i może by tak było gdyby nie sposób wydostania Amerykanów z owładniętego rewolucją Iranu. Otóż CSI nie mając większego pola manewru decyduje się na pomysł Mendeza (Ben Affleck), który wydaje się kuriozalny, bo przykrywką ma być produkcja filmu science-fiction pt. ‚Argo’. Mendezowi udaje się w tą grę wciągnąć laureata Oskara za charakteryzację w ‚Planecie Małp’ – Johna Chambersa (John Goodman), który swoim znanym nazwiskiem ma uczynić plan wiarygodnym.

Reżyser nie omieszkał zapoznać nas z zarzewiem konfliktu pomiędzy USA a Iranem wplatając w fabułę archiwalne filmy, co dodaje nieco realności. Następnie zaciekawia widza prezentując proces planowania i przygotowania akcji, a na deser dostajemy najsmaczniejszy kawałek tego tortu czyli przyjazd do Iraku Mendeza w celu wydostania rodaków. Oczywiście żeby nie było nudno nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale wszelkie ‚nieoczekiwane przeszkody’ przedstawione zostały w sposób akceptowalny, w dodatku pozostawiają widza przebierającego nogami z niepewności i ciekawości co do finału akcji.

Na uwagę zasługują kostiumy i charakteryzacja, które znakomicie odzwierciedlają klimat przełomu lat 70. i 80. i pozwoliło. Natomiast ciężko wyróżnić kogoś za grę aktorską, gdyż cała obsada spisała się wyśmienicie. Do całości świetnie pasują nieco komediowe kreacje Goodmana i Arkina. Przyznam, że nie byłem największym fanem Bena Afflecka, ale w ostatnich latach udowadnia, że potrafi zagrać, a nawet reżyserować. I to w jakim stylu! Film mimo przewidywalności niektórych fragmentów i typowych zagrań pod widza uważam za bardzo dobry.


Argo (Ben Affleck, 2012)  aa Argo (Ben Affleck, 2012)  aArgo (Ben Affleck, 2012) aaa

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>