Adrian Kaczyński

Oculus (Mike Flanagan, 2013)

Oculus (Mike Flanagan, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Pewnie zdążyliście zauważyć, że po horrory sięgam dosyć rzadko. Spowodowane jest to znudzeniem w tym gatunku, gdzie serwuje się nam kolejne kalki, hybrydy kilku innych filmów nie wnosząc nic swojego do produkcji. Czasem jednak trzeba podjąć ryzyko licząc na niespodziankę. Jednak „Oculus” nie w pełni mnie usatysfakcjonował. W pewnym sensie jest połączeniem „Paranormal activity”, „Naznaczonego” oraz „Luster”.

Kaylie oraz Tim mieli traumatyczne dzieciństwo. Po zbrodni dokonanej na ich oczach przez rodziców trafili pod ręce lekarzy i psychologów, którzy starali się wyperswadować im udział sił nadprzyrodzonych w tym wszystkim. Po uzyskaniu pełnoletności Tim spotyka się z siostrą, która chce zniszczyć lustro uważane przez nią za sprawcę wielu tajemniczych zgonów. Problem polega na tym, że Tim przeszedł skuteczną terapię i nie wierzy w siłę lustra. Jednak decyduje się siostrze pomóc.

Pierwsza część „Oculus” zapowiadała niezły rozwój akcji, mimo braku straszaków i krwistych scen będących esencją współczesnego kina grozy, a w drugiej połowie było zupełnie odwrotnie. Udana w tym przypadku była słowna konfrontacja rodzeństwa, która w miarę trzymała klimat i atmosferę napięcia jako taką. Ciekawym zabiegiem wydały się być bardzo liczne retrospekcje potraktowane na równi z bieżącą fabułą, które stanowiły główne źródło grozy i opowiadały o traumatycznych przeżyciach Jima i Kaylie.

Zapewniam, że nie były to przyjemne wspomnienia. Jednak to wszystko razem stworzyło dosyć nijakie widowisko. Klimat filmu miejscami był, miejscami gdzieś znikał, sceny grozy nieliczne i przeciętne. „Oculus” okazał się typowym horrorem z dwójką atrakcyjnych ludzi, którzy trafiają na nadprzyrodzony problem, a logika? jej nie musiało być, bo obrano taką drogę, że co by się nie działo, to można to zawsze w jakiś sposób uzasadnić. W końcu jak głosi plakat ‚widzisz co chcesz widzieć’.

(Visited 27 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>