Adrian Kaczyński

Non-Stop (Jaume Collet-Serra, 2014)

Non-Stop (Jaume Collet-Serra, 2014)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Są takie filmy, które mimo wielu niedociągnięć, niedoróbek i mało logicznych rozwiązań cieszą oraz pozwalają mózgowi po ciężkim dniu zrelaksować się i odpocząć. Z pewnością twórczość Collet-Serry można przypisać do tego typu kina rozrywkowego.

Wystarczy wspomnieć takie produkcje jak „Tożsamość”, czy „Sierota”, które mimo oklepanych tematów potrafią dość skutecznie przykuć widza do ekranu. Przyznać trzeba, że „Non-stop” jest doskonałą kontynuacją nurtu obranego przez amerykańskiego reżysera z hiszpańskim pochodzeniem i spełnia założenia gatunkowe choć w niezbyt wyszukanym stylu.

Liam Neeson (non-stop występujący w podobnych rolach) kolejny już raz zostaje wystawiony na ciężką próbę. Tym razem jako były gilna – Bill Marks uratować musi pasażerów przed będącymi na pokładzie samolotu terrorystami, z którymi porozumiewa się jedynie przez sms-y. Żądają 150 milionów dolarów okupu, w innym wypadku co 20 minut ginąć będzie jeden z pasażerów. W dodatku okazuje się, że konto, na które przelana ma być gotówka jest sygnowane jego nazwiskiem, co przysparza mu kolejnych problemów (przynajmniej teoretycznie;)).

Standardowa fabuła, standardowa produkcja rozrywkowa, standardowe zabiegi reżyserskie. Czegóż więcej wymagać jeśli chce się obejrzeć coś lżejszego? „Non-stop” w tej roli świetnie się sprawdza. Wszystkie mało logiczne zachowania głównego bohatera nie kłują zbytnio w oczy, mimo że zdajemy sobie sprawę z ich bezsensu. Oczywiście nie wszystko jest przewidywalne do bólu. Z pewnością twórcom uda się Was kilkukrotnie zaskoczyć zmyślnym zwrotem akcji, bo na pewno nie idiotycznym finałem.

Śmiem też twierdzić, że gdyby film w pewnych sytuacjach poprowadzić w nieco innym kierunku i w mniej szablonowy sposób to mogłoby być jeszcze lepiej chociaż i tak jest zaskakująco przyzwoicie. Jednak co najważniejsze „Non-stop” dostarcza sporą dawkę emocji i przede wszystkim trzyma w napięciu, tego nie można mu odmówić ;)

Film Collet-Serry jest doskonałym przedstawicielem kina trywialnego, schematycznego – dlatego sądzę, że większość będzie się na nim bawić całkiem nieźle.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>