Mariusz Czernic

Noc brawury / La notte brava (Mauro Bolognini, 1959)

Noc brawury / La notte brava (Mauro Bolognini, 1959)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Moralitet o dwudziestolatkach zagubionych w rzeczywistości powojennych Włoch, gdzie liczą się przede wszystkim pieniądze – kto je ma ten ma szacunek i władzę nad innymi. Trzeba było odwagi, by bohaterami filmu uczynić chuliganów, którzy za nic mają prawo i policję i nie powinni być wzorem dla współczesnej młodzieży.

Nie myślą o przyszłości, cieszą się chwilą obecną, bawią się na imprezach, kradną, oszukują, prowokują do bójek, prowadzą nielegalne interesy. Chcą być bogaci, ale nie chcą pracować, chcą spotykać się z dziewczynami, ale nie myślą o stałym związku. Każdy z nich dba o siebie, więc nie mogą ufać sobie nawzajem.

Prawo ulicy ustalają za pomocą pięści ludzie silni i pewni siebie, nie mający żadnych autorytetów. W centrum wydarzeń jest trzech młodych mężczyzn, którzy nie lubią siedzieć w domu, wolą włóczyć się po mieście w poszukiwaniu łatwego zarobku i ładnych dziewczyn. Ponieważ dziewczyny chodzą tylko z tymi, którzy mają pieniądze, mężczyźni postanawiają za wszelką cenę zdobyć te kilka tysięcy lirów.

Nie dbając o konsekwencje regularnie łamią prawo. Jeden z bohaterów w końcówce filmu wyrzuca banknot, bo chyba zrozumiał, że pieniądze szczęścia nie dają. Jego kumple nie są tacy bystrzy, opętani są przez chciwość, która zapewne doprowadzi ich do zguby.

Scenariusz, którego autorem jest Pier Paolo Pasolini, potrafi zachwycić prostotą i łamaniem obyczajowych tabu. Kluczem do powodzenia tego filmu wśród publiczności jest z pewnością dobrze dobrana obsada. Laurent Terzieff, Jean-Claude Brialy i Franco Interlenghi brawurowo odegrali role młodych gniewnych – ludzi niebezpiecznych, nie mających szacunku do nikogo, pełnych nienawiści do ludzi i do świata, ale mimo to korzystających maksymalnie z życia. W pamięć zapadają także role piątki dziewczyn – czterech Włoszek i jednej Francuzki.

Według kolejności pojawienia się na ekranie są to: Elsa Martinelli, Antonella Lualdi, Anna-Maria Ferrero, Mylène Demongeot, która niestety zagrała zaledwie epizod oraz Rosanna Schiaffino. Noc brawury może być oglądana niekoniecznie w nocy, gdyż nie ma tu przesadnie brutalnej przemocy, bohaterowie są „mocni w gębie”, a biją tylko w ostateczności i to nie tak mocno, by zabić. Brawurowy film, w którym widzowie mogą wśród bohaterów odnaleźć siebie.


Noc brawury La notte brava (Mauro Bolognini, 1959)  aa Noc brawury La notte brava (Mauro Bolognini, 1959)  a Noc brawury La notte brava (Mauro Bolognini, 1959) aaa

 

(Visited 71 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>