Adrian Kaczyński

Namiętność / Passion (Brian De Palma, 2012)

Namiętność / Passion (Brian De Palma, 2012)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Po kilku latach przerwy Brian De Palma powraca. I chociaż „Namiętność” to już kolejny remake w dorobku tego reżysera, to z pewnością nie osiągnie on sukcesu jaki odniósł fenomenalny „Człowiek z blizną„.

Brakuje w filmie jakiejś nad wyraz charyzmatycznej postaci, czy chociażby lepszego scenariusza, bo ten nie jest idealny, a właściwie bardzo przypomina tanie produkcje telewizyjne z naiwnymi intrygami. Jednak nadal jest to dzieło De Palmy, który tworzy swój charakterystyczny styl balansując na granicy kiczu i tandety. Po raz kolejny udanie.

Brian De Palma zachował się niczym bohaterka jego filmu przywłaszczając sobie w pewien sposób cudzy pomysł. Podobnie zaczyna się historia Christine (Rachel McAdams) i Isabelle (Noomi Rapace), które pracują razem w agencji reklamowej. Pozornie podobne do siebie, może nawet przyjaźniące się, popadają w konflikt spowodowany przywłaszczeniem pomysłu na reklamę produktu. Całość opiera się na przeciąganiu liny pomiędzy głównymi bohaterkami, bo o kompromisie i bezinteresowności nie może być mowy. Swoje trzy grosze dorzuca także kochanek obu pań – Dirk (Paul Anderson) oraz asystentka Dani (Karoline Herfurth).

Namiętność” to typowy De Palma: wszechobecny erotyzm, a w zasadzie napięcie seksualne występujące niemal we wszystkich kombinacjach, czy chociażby sny mieszające się z rzeczywistością i wprowadzające sporo zamieszania. „Namiętność” skutecznie intryguje i zwodzi, a przynajmniej ja dałem się w tę grę wciągnąć. De Palma jest mistrzem w wyciskaniu soku z wyciśniętych już owoców.

Choć scenariusz wydaje się ograny i kiczowaty do bólu, to potrafił przyrządzić z niego pyszny koktajl. Mnie osobiście zabrakło w nim jedynie trochę pieprzu i nieco więcej mocy. Z pewnością nie jest to tytuł z najwyższej półki, ale swoje zadanie realizuje dobrze i co ważniejsze przypomina uroki kina klasy B w ciekawym wydaniu.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>