Mariusz Czernic

Mumia / The Mummy (Stephen Sommers, 1999)

Mumia / The Mummy (Stephen Sommers, 1999)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Retrospekcja na początku filmu doskonale wprowadza w klimat starożytnego Egiptu, ale dość szybko okazuje się, że to nie jest film historyczny o czasach faraonów. Akcja gwałtownie przenosi się do lat 20. XX wieku, czyli do czasów odkryć archeologicznych, kiedy to angielski archeolog Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona. Dziesięć lat po tym odkryciu ceniony niemiecki operator, Karl Freund, wyreżyserował film Mumia (1932) z Borisem Karloffem w tytułowej roli. Nie cieszący się wielkim powodzeniem reżyser i scenarzysta Stephen Sommers postanowił odświeżyć tamtego zakurzonego klasyka i w ten sposób trafił na żyłę złota. Ogromny sukces kasowy Mumii Sommersa przyczynił się do powstania dwóch sequeli i jednego spin-offa.

Przedstawiając niesamowite przygody nieokrzesanego awanturnika i pięknej bibliotekarki reżyser pod pozorami nowoczesnego kina akcji przemycił urok dawnych niskobudżetowych horrorów, cechujących się dużą kreatywnością i oferujących widzom niezwykłe przeżycia. To częściowo pastisz gatunku, bo duża lekkość i humor biorą górę nad strachem, choć nie brakuje momentów zapierających dech w piersiach (jak np. skarabeusze biegający pod skórą). Można mówić, że film jest pusty, naiwny i głupi, ale celem kina przygodowego nigdy nie było nauczanie widzów, zmuszanie do myślenia ani pokazywanie prawdy o życiu i kulturze obcych krajów. Filmy przygodowe to filmy akcji i powinny dostarczać emocji i rozrywki. Mumia Sommersa spełnia idealnie to zadanie, jest efektownym i zabawnym filmem rozrywkowym z charyzmatyczną parą bohaterów.

Do filmu chętnie się wraca z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, reżyser zaskakująco sprawnie i pomysłowo zmiksował w jedną całość wiele gatunków kina rozrywkowego: komedię, film przygodowy, kino akcji, romans i fantastykę grozy. Dzięki temu w cenie jednego biletu widz otrzymuje kilka filmów. Po drugie, występuje tu sympatyczna para bohaterów zagrana z wyczuciem przez aktorów cechujących się dużym talentem komediowym i wzbudzających sympatię u widzów. Tymi aktorami są Brendan Fraser i Rachel Weisz. Po trzecie, film dostarcza sporej dawki rozrywki, dzięki połączeniu humoru, akcji i znakomitych efektów specjalnych. A jeśli dodać jeszcze piękne pustynne afrykańskie plenery to otrzymujemy fascynujące egzotyczne widowisko, będące przede wszystkim ucztą dla oka.

The Mummy (Stephen Sommers, 1999) aa The Mummy (Stephen Sommers, 1999) a The Mummy (Stephen Sommers, 1999)  aaa

(Visited 117 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>