Mariusz Czernic

Mumia powraca / The Mummy Returns (Stephen Sommers, 2001)

Mumia powraca / The Mummy Returns (Stephen Sommers, 2001)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Akcja rozgrywa się około 10 lat po wydarzeniach z pierwszej części. Rick O’Connell i Evelyn Carnahan mają już ośmioletniego syna i cała rodzinka, w skład której wchodzi jeszcze brat Evelyn, wpada w wir niezwykłych przygód. Powraca mumia kapłana Imhotepa oraz tajemniczy arabski strażnik Ardeth Bay. Ważną rolę w tej części odgrywa także odrodzona kochanka Imhotepa, Anck Su Namun. Film zrealizowany jest z mniejszym polotem niż pierwowzór, scenarzysta wymyślił kilka nowych motywów, ale zastosował też zasadę „więcej akcji, więcej potworów”.

Nie przełożyło się to na jakość filmu, widać tu powielanie pomysłów, zaś humor jest bardziej wymuszony i zabawa jest mniejsza. Od strony technicznej nadal jest to kino prezentujące wysoki poziom, aktorzy także nie zawiedli, a muzyka Alana Silvestri’ego bardzo dobrze oddaje pustynny klimat tej opowieści i romantyczny nastrój wynikający ze wspólnego przeżywania ekscytujących przygód. Twórcy nie udają, że to coś więcej niż tylko rozrywka, akcja jest szybka, a fantastyczne wydarzenia następują jedno po drugim, nie dając chwili wytchnienia.

Mamy tu też ciekawie wplecione retrospekcje ze starożytnego Egiptu, kobiecy pojedynek Rachel Weisz z Patricią Velasquez oraz udane zakończenie, w którym Imhotep doznaje zawodu miłosnego. Ciekawym pomysłem było również wykorzystanie postaci legendarnego władcy starożytnego Egiptu, Skorpiona II zwanego królem Skorpionem. Ogólnie film jest dobry, bo jest dokładnie tym, czego należało oczekiwać, jednak zdecydowanie nie dorównuje części pierwszej, po której nie oczekiwano zbyt wiele, a jednak film pozytywnie zaskoczył, spodobał się widzom, zaś krytycy uznali go za udany pastisz horrorów klasy B. Druga część podzieliła los wielu innych sequeli, które okazały się gorsze od pierwowzoru.

Jak wspomniałem wcześniej sukces Mumii z 1999 roku przyczynił się do powstania dwóch sequeli i jednego spin-offa. Jeden z tych sequeli to krótko omówiona wyżej Mumia powraca, zaś drugi sequel nosi tytuł Mumia – Grobowiec Cesarza Smoka (2008, reż. Rob Cohen). W tym ostatnim Rachel Weisz została zastąpiona przez Marię Bello, zaś w roli cesarza Smoka wystąpił Jet Li, który stoczył tu pojedynek z Michelle Yeoh. Natomiast spin-offem jest film Król Skorpion (2002, reż. Chuck Russell), w którym nie było już żadnej mumii, lecz magii i widowiskowości nie zabrakło. Rolę króla Skorpiona, podobnie jak w filmie Mumia powraca, zagrał zapaśnik Dwayne ‚The Rock’ Johnson, który obecnie uważany jest za godnego następcę Arnolda Schwarzeneggera. Niestety zarówno film Cohena jak i Russella nie mają już tego uroku jaki posiadają filmy Sommersa.

 The Mummy Returns (Stephen Sommers, 2001)  aa The Mummy Returns (Stephen Sommers, 2001)  aThe Mummy Returns (Stephen Sommers, 2001) aaa

(Visited 188 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>