Agata Malinowska

Mr. Holmes (Bill Condon, 2015)

Mr. Holmes (Bill Condon, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Steven Moffat w serialowym Sherlocku dał nam Holmesa młodego i pełnego energii. Mr. Holmes Billa Condona zmierza w kierunku przeciwnym. Legendarnego detektywa gra tu sir Ian McKellen, szerzej znany jako Gandalf Szary. Jego Holmes ma 93 lata i powoli żegna się z życiem.

Czas, który mu pozostał, spędza w domu na wsi, opiekując się pasieką, nawiązując przyjaźń z synem swojej gosposi i spisując dzieje swego ostatniego śledztwa. To ostatnie zadanie z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Jego wielki niegdyś umysł pogrąża się w starczej demencji. Ostatnim klientem Sherlocka jest on sam, a zlecenie – odnalezienie zaginionych wspomnień – może okazać się zbyt wymagające.

Samotny, długowieczny Holmes, który przeżył wszystkich swych przyjaciół i odwiecznych wrogów, by polec w walce z własnym więdnącym ciałem? Nie tego chcieli zapewne czytelnicy, który niegdyś wymogli na Conan Doyle’u wskrzeszenie detektywa po tym, jak pisarz uśmiercił go, każąc mu walczyć na śmierć i życie ze swym nemesis, profesorem Moriartym. Nie tego chcieliby także współcześni fani. I właśnie dlatego byłby to doskonały pomysł na trudniejszy film, który, używając ikony popkultury, opowiedziałby widzom o nieuchronności przemijania i godzeniu się ze śmiercią.

Okazuje się jednak, że Condon też tak naprawdę tego tematu nie chce. Woli bawić się w pszczoły i japońską miętę, czarować widzów zagadkami i dyskusjami o tym, czy prawdziwy Holmes wolałby fajkę, czy cygaro. Za tę postawę ponosi karę. Jego film jest oglądalny, ale nie pozostaje z widzem zbyt długo. Zwłaszcza, jeśli kolejnym filmem w festiwalowym grafiku jest…

(Visited 23 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>