Adrian Kaczyński

Labirynt / Prisoners (Denis Villeneuve, 2013)

Labirynt / Prisoners (Denis Villeneuve, 2013)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Po głośnym i bardzo dobrym „PogorzeliskuDenis Villeneuve powraca na ekrany ze świetnie zrealizowanym od strony technicznej „Labiryntem”, który jest mniej szokujący od jego poprzedniego dzieła – jednak nadal robi wrażenie. Historia zaginięcia dwóch dziewczynek stawia policję z całego stanu na nogi. Jednak na pierwszym planie będą głównie ojciec (Hugh Jackman) jednej z córek oraz glina (Jake Gyllenhaal), który rozwiązuje każdą, nawet nierozwiązywalną, sprawę. Mają odmienne metody docierania do prawdy, czy któremuś z nich się to uda?

Labirynt” w moim odczuciu, to przede wszystkim kreacje aktorskie, bo ciężko tu wskazać najsłabsze ogniwo. Każdy zdaje egzamin – nawet nielubiani przeze mnie Hugh Jackman i Paul Dano dają radę. Ale najmocniejszym punktem jest i tak występujący po raz kolejny jako policjant – Jake Gyllenhaal, który tutaj gra koncertowo, aż chce się na niego patrzeć i po seansie to jego rola najbardziej pozostaje w pamięci. Największym mankamentem filmu jest jego nierówność.

Przez większość filmu emocje nie opuszczają ani na chwilę, a całe misterne i powolne budowanie napięcia siada kompletnie wraz z oficjalnym (ekranowym) rozstrzygnięciem w końcówce filmu i potem wszystko leci na łeb, na szyję. Pisząc ekranowe rozstrzygnięcie miałem na myśli całą intrygę, której rozwikłanie dla wielu będzie zbyt oczywiste, może nawet już na początku seansu, co z pewnością będzie wpływać na ocenę filmu. Mimo to dla mnie jeden z najlepszych kryminałów obecnego wieku.

Labirynt” to pozycja, z którą warto się zapoznać. Urokliwe plenery małego miasteczka sprawiają, że chce się tam pozostać wraz z całą tajemnicą, którą owe miasteczko jest owiane. Ten porządnie zrealizowany kryminał jest jedną z bardziej wyrazistych pozycji tego gatunku. Jeśli to was nie przekonuje, to warto poświęcić czas chociażby dla samego Jake’a Gyllenhalla.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>