Agata Malinowska

Królowa pustyni / Queen of the Desert (Werner Herzog, 2015)

Królowa pustyni / Queen of the Desert (Werner Herzog, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

To już drugi film o kobiecie-globtroterze na tym festiwalu – jestem ciekawa, czy tendencja się utrzyma. Królowa pustyni to fabularyzowana biografia Gertrudy Bell (Nicole Kidman), wpływowej brytyjskiej archeolożki, podróżniczki i dyplomatki, która w pierwszej połowie XX wieku przemierzała pustynie Afryki, nawiązując kontakty z Beduinami. Jej gruntowna wiedza z zakresu lokalnej polityki, zdobyta w trakcie rozlicznych podróży, przyczyniła się do nadania współczesnego kształtu arabskim państwom.

Werner Herzog opowiada historię Bell jak gdyby snuł baśń o pięknej awanturnicy – gruntowne wykształcenie (w tych czasach rzadkość dla kobiety), wyjazd do Persji, miłość, tragedia, leczenie złamanego serca podróżami na pustynię, które wkrótce zamieniają się w prawdziwą pasję.

Pięknie sfotografowane wnętrza i marokańskie plenery, oprawa godna wysokobudżetowego filmu przygodowego. Kocia niezależność, odwaga, polityka.. Wszystko to układa się w pochwalny hymn na cześć odkrywczyni, który poznaje, nie pragnąc zwyciężyć. Niestety gdzieś po drodze gubi się tak charakterystyczny dla reżysera łagodny dystans i poczucie humoru.

Na konferencji prasowej Herzog podkreślał, że fascynacja światem Orientu oznaczała dla Gertrudy Bell także miłość do tamtejszego stylu życia, a więc i szacunek dla lokalnej religii – Islamu. Umiała sobie zjednać Beduinów nie tylko dzięki znajomości języków (mówiła w Farsi i po arabsku), ale też dzięki głębokiej znajomości tamtejszej kultury. Jego film można zatem odebrać jako zachętę do porozumienia. Trudno się jednak spodziewać, by europejscy islamofobi wzięli sobie ten apel do serca.

(Visited 37 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>