Agata Malinowska

Klub / El Club (Pablo Larraín, 2015)

Klub / El Club (Pablo Larraín, 2015)
Decrease Font Size Increase Font Size Rozmiar tekstu Drukuj

Najnowszy film reżysera znakomitego Nie rozgrywa się w chilijskim domu pokuty stworzonym przez Kościół dla księży, którzy popełnili rozmaite zakazane czyny, także natury kryminalnej. Nie wolno im już sprawować posługi, żyją jednak we względnym spokoju, chronieni przed cywilnymi sądami, pod opieką zakonnicy Móniki.

Wszystko zmienia się wraz z pojawieniem się nowego pensjonariusza, za którym do miasteczka przybywa mężczyzna o wyglądzie wagabundy, publicznie i natarczywie rzucający na księdza straszne oskarżenia. Prześladowany popełnia samobójstwo. Wkrótce w domu pojawi się wysłannik Watykanu, mający wyjaśnić okoliczności zajścia – tajemniczy ojciec Garcia.

Klub obraca się wokół trudnych zagadnień – sprawiedliwości, poczucia grzechu, bezkarności, pokuty – dorzucając sobie jeszcze drastyczny wątek seksualnego molestowania dzieci. Jakimś sposobem Larraín potrafi poradzić sobie z tymi tematami w sposób, który nie rujnuje psychicznie widza, choć skłania go do refleksji.

Opowieść jest nasycona przewrotnym, czarnym humorem i obdarzona wyrazistą puentą. Doskonale spisuje się także obsada. Dobre kino z Ameryki Południowej z zacięciem demaskatorskim, które w chilijskich realiach łacno można potraktować jako polityczną metaforę.

(Visited 61 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>